Çin'de Olimpiyat Önlemleri: Terör Tehlikesi Bildirenlere 73 Bin Dolar Ödül

Çin'de Olimpiyat Önlemleri: Terör Tehlikesi Bildirenlere 73 Bin Dolar Ödül

Çin Yönetimi, 8 Ağustos'ta Başlayacak Pekin Olimpiyatları İçin Polise 'Büyük Güvenlik Tehlikesi' İhbarında Bulunanlara 73 Bin Dolara Kadar Ödül Verileceğini Bildirdi.

Çin'de Olimpiyat Önlemleri: Terör Tehlikesi Bildirenlere 73 Bin Dolar Ödül

Çin yönetimi, 8 Ağustos'ta başlayacak Pekin Olimpiyatları için polise ''büyük güvenlik tehlikesi'' ihbarında bulunanlara 73 bin dolara kadar ödül verileceğini bildirdi.

Devlet medyasından Çin Günlüğü gazetesinin haberine göre ödülü hak edecek ihbarların doğru ve planlı terörist saldırıları, yasadışı örgütlerin sabotajlarını, olimpiyatla ilgili personel ya da yabancılara suikastı ya da diğer büyük cinayetleri haber vermesi gerekiyor. Şehir Polis Bürosu ve Kamu Güvenliği Kapsamlı Yönetim Komitesi tarafından yayımlanan bildiride, 10 Temmuz- 31 Ekim tarihleri arasında yapılacak ihbarlara verilecek ödüllerin duruma göre bin 450 dolardan başlayacağı ve 73 bin dolara kadar çıkacağı belirtildi.

Bu uygulama Çin'in güvenli bir olimpiyat için attığı son adımlardan biri. Pekin polisi daha önce büyük ihbarlarda bulunanlara bin 450 dolardan başlayan ve 15 bin dolara kadar çıkan ödüller veriyordu. Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Interpol'ün oyunlar boyunca 'gerçek terör tehdidi' uyarısında bulunmasıyla, para ödülünün tavanı da yükseltilmiş oldu.

Çin güvenlik birimlerinin olimpiyatları sabote etmek için başkent Pekin ve diğer şehirlerdeki otel ve hükümet binalarına zehirli gaz ve bombalı saldırılarda bulunmak isteyen bazı gurupları çökerttiği bildirilmişti. Etkisiz hale getirilen söz konusu grupların olimpiyatlara katılacak sporcu ve yabancı seyircileri kaçırma planları da olduğu, olimpiyat köyü yakınlarındaki bazı binalarda patlayıcı ve silahların saklandığına dair ihbarların geldiği ifade ediliyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAD SAFHADA

Muhtemel saldırılara karşı önlemleri arttıran Pekin yönetimi, 19 havaalanında da "özel güvenlik kontrolü'' uygulamasına başlayacak. 20 Temmuz'da başlayacak uygulama Sincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi, Tibet Özerk Bölgesi ile olimpiyat oyunlarının yapılacağı başkent Pekin'in yanı sıra Shanghai, Qingdao, Tianjin, Shenyang, Qinhuangdao ve diğer önemli havaalanlarını kapsıyor. Çin, uçuşlarda sıvı ve yanıcı maddelerin taşınmasını yasaklamış, havaalanlarında güvenlik kontrolünden geçerken, yolcuların ayakkabılarını çıkarmaları kuralını getirmişti. Resmi haber ajansı Xinhua, kısa süre önce Pekin'deki havaalanına otomatik silah donanımlı polisler yerleştirildiğini duyurmuştu. Alınan önlemler kapsamında önceki gün de olimpiyatların açılış ve kapanış törenleri ile futbol finalinin yapılacağı 91 bin kişilik Ulusal Stat'ın 300 metre çevresine olası terör saldırısına karşı füze rampaları yerleştirilmişti. Ayrıca başkentte polis, metro istasyonlarında yolcuların bomba ve patlayıcı taşıma ihtimaline karşı arama yapmaya başladı. Yolcuların yanlarında taşıdıkları tüm çantalar güvenlik kontrolünden geçiriliyor. Hükümet, Pekin'e girişlerde yüzlerce polis kontrol noktaları yerleştirdi. Dışarıdan gelen tüm araçlar güvenlik kontrolünden geçirilecek.

Güvenlik önlemlerinin üst düzeye çıkartılmasındaki ana neden olarak komünist yönetimin ''yeni Çin'in aynası'' olarak gördükleri olimpiyatlara güvenlik zaafından dolayı gölge düşürülmemesi arzusu gösteriliyor.

Kaynak: CHA