Çin'de Kimya Fabrikasında Patlama: 12 Ölü

Çin'de Kimya Fabrikasında Patlama: 12 Ölü

Çin'in Doğu Eyaleti Ciangsu'nun Şıyang İlçesindeki Bir Kimya Fabrikasında Meydana Gelen Patlamada 12 Kişi Öldü. Fabrika Çevresinde Yaşayan 7 Bin Kişi Evlerinden Tahliye Edildi.

Çin'de Kimya Fabrikasında Patlama: 12 Ölü

Çin`in doğu eyaleti Ciangsu`nun Şıyang ilçesindeki bir kimya fabrikasında meydana gelen patlamada 12 kişi öldü. Fabrika çevresinde yaşayan 7 bin kişi evlerinden tahliye edildi.

Patlamanın , fabrikada yapılan reaktör deneyi sırasında meydana geldiğini açıklayan Çin resmi haber ajansı Şinhua, patlama sonrasında ortalama bin kişinin kurtarma çalışmalarına katıldığını belirtirken, kayıp insanlar olduğundan ölü sayısında artış olabileceğini de belirtti. Öte yandan, bir düzine yaralı insanın hastanelerde tedavi altına alındığı ve fabrika çevresinde yaşayan yedi bin kişinin de tahliye edildiği de bildirildi.

Öte yandan benzen ve flor üretimi yapan fabrikada meydana gelen bu kimyasal patlamanın, havayı ya da suyu kirletip kirletmeyeceğine ilişkin bir açıklama yapmadı.

Geçen yıl Kasım ayında da Çin`in kuzeydoğusundaki Cilin eyaletinde bir petrokimya tesisinde meydana gelen patlamada beş kişi ölmüş ve patlama sonrası Songhua nehrine 100 ton benzen içeren zehirli atık akarak büyük çevre kirliliğine neden olmuştu. Rus yetkililer nehirden akan su Amur nehrine ulaşmadan zehirli maddeleri filtrelemek için tonlarca kömür nakli yapmış, Songhua nehrinin geçtiği Çin`in Harbin kentinde yaşayanlar da kente giden su vanalarının kapatılmasından ötürü günlerce susuzluk çekmişti..

Kaynak: DHA