Çin'de İpek Yolu Forumu Başladı

Çin'de İpek Yolu Forumu Başladı

İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu, Çin'in başkenti Pekin'de bugün başladı.

Çin'de İpek Yolu Forumu Başladı

İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu, Çin'in başkenti Pekin'de bugün başladı.

Çin'in İpek Yolu'nu yeniden canlandırma projesi olan Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamındaki işbirliği forumu, farklı ülkelerden lider ve temsilcileri bir araya getiriyor. Üç gün sürecek foruma 37 ülkeden devlet ve hükümet başkanları, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve IMF Başkanı Christine Lagarde dahil olmak üzere yaklaşık 5 bin kişi katılıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen forumda, Türkiye'yi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan temsil ediyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, katılımcı ülkelerle işbirliğini geliştirmeyi arzuladıklarını söyledi. Xi, inisiyatif çerçevesi altında kapsamlı istişare, ortak katkı ve ortak fayda ilkelerine önem vereceklerini, tüm taraflarla açıklık, kapsayıcılık ve şeffaflık içinde birlikte çalışmayı arzuladıklarını dile getirdi.

Xi Jinping'in açıklamaları, Çin'in milyarlarca dolarlık yatırım yaptığı inisiyatifin, diğer ülkeler için "borç tuzağı" olduğuna dair eleştirilere de dolaylı bir yanıt olarak değerlendirildi. Konuşmasında, Çin'in para birimi yuan'ı devalüe etmeyeceğini vurgulayan Xi, döviz kurunun makul ve dengeli bir seviyede korunacağını belirtti. Çin'in kasıtlı olarak ticaret fazlası oluşturma peşinde olmadığına vurgu yapan Xi, daha dengeli bir dış ticaret için daha fazla tarım ürünü ve hizmet ithal etmeyi istediklerini ifade etti.

Xi'nin konuşmasında dikkat çeken bir diğer nokta da fikri mülkiyet haklarının korunması konu oldu. Xi Jinping, "Çin, fikri mülkiyet haklarının korunması hususunda uluslararası toplumla işbirliğini ilerletecek. Zorunlu teknoloji transferi uygulamalarına son verecek, marka ve ticari sırların korunmasını sağlayacak ve fikri mülkiyet hırsızlığıyla mücadele edecek" dedi.

Çin'in İpek Yolu'nu karadan ve denizden canlandırma projesi olan Kuşak ve Yol'un "dışlayıcı bir kulüp olmadığını" söyleyen Xi, projenin tüm katılımcılara katkı sağlayacağını ve çok taraflılığı ilerleteceğini belirtti.

Açılış törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katıldı. Rus lider, Xi Jinping'in ardından bir konuşma yaptı. - PEKİN

Kaynak: İHA