BBC

Kelepir Uçak! Bir İnternet Sitesi Açık Artırma ile İnternetten Uçak Sattı

Boeing 747 tipi iki uçak, Çinli online alışveriş ve müzayede sitesi Taobao'da 48 milyon dolara (320 milyon yen) satıldı.

Kelepir Uçak! Bir İnternet Sitesi Açık Artırma ile İnternetten Uçak Sattı

Çinli online alışveriş ve müzayede sitesi Taobao, online açık artırmada çıtayı gökyüzüne çıkardı. İki adet Boeing 747 tipi uçak, internet sitesinde 48 milyon dolara (320 milyon yen) satıldı. Online açık artırmanın düzenlendiği Taobao, dünyanın en büyük internetten alışveriş şirketi Çinli Alibaba'ya ait.

ŞİRKET İFLAS ETTİ, UÇAKLAR ELDE KALDI

Jumbo jetler iflas etmiş bir kargo şirketine aitti ve iflası yürüten mahkeme yıllardır uçakları satmaya uğraşıyordu. Uçakları satabilmmek için daha önce 6 kez müzayede düzenlendi. Sonuç alınamayınca uçakların internet üzerinden açık artırmaya çıkarılmasına karar verildi.

En fazla teklifi veren Çinli SF Havayolları, 25 potansiyel alıcıyı geride bırakarak uçakların yeni sahibi oldu. Uçaklar kargo şirketinin Eylül 2013'te iflas etmesinden bu yana Şangay ve Şenzen'deki hangarlarda tutuluyordu.

SIRADA 1 UÇAK DAHA VAR

Şirkete ait satılmayı bekleyen bir adet daha kargo uçağı var. Çin resmi ajansı Şinhua, açık artırmaya sadece bir kişinin kayıt olması nedeniyle bu uçağın satılamadığını duyurdu.

REKOR 85 MİLYON DOLAR

Online satış ve müzayede sitelerinde daha önce de alışılmadık ürünlerin satıldığı olmuştu. 2006'da eBay'de bir süperyat 85 milyon dolar depozito karşılığı satılmıştı. Bu satış eBay'in şu ana kadarki en yüksek fiyatlı açık artırması rekorunu elinde tutuyor.

BBC