Çin, ABD'den Lng İthalatından Vazgeçti

Çin, ABD'den Lng İthalatından Vazgeçti

Çin, ABD'den sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatından tamamen vazgeçti.

Çin, ABD'den Lng İthalatından Vazgeçti

Çin, ABD'den sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatından tamamen vazgeçti.

RIA Novosti köşe yazarı Maksim Rubçenko, yeni durumun Rus doğalgazın Çin pazarına sevkini nasıl etkileyeceği sorusuna yanıt bulmaya çalıştı:

"Çin, geçtiğimiz yıl ABD'den yaklaşık 3.6 milyon ton LNG satın almıştı. Böylelikle ABD, Çin'e bu tip yakıt sağlayan ülkeler sıralamasında Katar'ı geçerek Avustralya'dan (4.8 milyon ton) sonra ikinci olmuştu.

Ancak bu yıl ABD'nin Çin'e LNG ihracatı sürekli geriledi ve ağustos ayında 1 milyon tonu geçmedi. Buna rağmen Çin gaz ithalatını yüzde 17 artırdı.

Washington, eylül ayında, 300'den fazla Çin ürününe yüzde 25'lik ek vergi getirmişti. Buna yanıt olarak Çin, ABD mallarına vergileri artırmıştı. Bunlardan biri de, yüzde 10 ek vergi uygulanan LNG olmuştu. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, ülkesine karşı uygulanan vergilerden öncelikle ABD'li LNG ihracatçıların etkileneceği sözünü vermişti.

Anlaşılan o ki, bu boş bir tehdit değildi. Pekin, ABD'deni LNG ithalatını tamamen durdurdu.

Geçtiğimiz eylül ayında ABD'den Çin'e petrol sevkiyatı da durmuştu. Çin bunun tamamen kendi kararı olduğunu açıklarken, Batı medyası Washington'un kararı olduğunu savunmuştu. Gerçi her iki taraf bundan pek etkilenmemişti. Zira ABD'nin Çin'e aylık 10 milyon varil civarındaki arzı, toplam ihracatın yüzde 18'ini oluşturuyordu. Çin petrol ithalatı için bu arz sadece yüzde 2'ye tekabül ediyordu.

Pekin'in gaz saldırısı ise Washington'a daha pahalıya mal olabilir. Öncelikle Amerikan ihracatçılar büyük paralar kaybetmiş oluyor, zira Thomson Reuters'ın hesaplamalarına göre, geçen yıl Çin'e LNG sevki her ay yaklaşık 1 milyar dolar kazandırıyordu.

İkincisi, ABD en umut verici piyasaya erişimi kaybetmiş oluyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) değerlendirmelerine göre, Çin çok yakında Japonya'yı geride bırakarak dünyanın en büyük gaz ithalatçısı durumuna gelecek.

Londra merkezli Oil & Money konferansında konuşan UEA İcra Direktörü Fatih Birol, "Bu önümüzdeki ekim veya kasım aylarında gerçekleşecek. Gelecek yıl ise Çin ile Japonya arasındaki fark daha da büyüyecek" diye açıkladı.

Üçüncüsü, Washington'un LNG üretimiyle ilgili stratejik planları risk altında kalacak. UAE'ye göre, önümüzdeki 5 yılda piyasadaki LNG arzı büyüyecek. Bu büyümenin yüzde 75'i ABD'ye denk gelecek.

Önümüzdeki yılın sonlarında, ABD'deki LNG üretim kapasitenin günlük 3.6 milyardan 9.6 milyar kübik feet'e yani 3 kat artırılması planlanıyor. Böylelikle ABD, LNG sevkinde dünya liderleri arasına girmek için gerçek bir şansa sahip.

Ancak ABD'nin planları büyük ölçüde Asya pazarı üzerine kurulu. Çin pazarının kaybedilmesi bu planların sonunu getiriyor.

Edison danışma şirketine göre, Amerikan LNG'nin Çin'e ihracatının durması yüzünden Louisiana Eyaleti'nde yıllık 8 milyon ton kapasiteli Magnolia LNG fabrikasının yapımını anlamsız kılıyor. Diğer üretim kapasitelerin oluşturulması da soru işaretleri yaratıyor.

İhracata yönelik projelerin durması, ABD'nin iç piyasasında gaz fazlalığına yol açacak. Bu da LNG şirketlerinin gelirlerini etkileyecek ve onları üretimi kısmaya zorlayacak. Edison, bu durumun, yatırımcıların Amerikan gaz sektörüne ilgisini soğutacağı uyarısında bulundu.