Çin’de Kaemi Tayfunu: 100’den Fazla Ölü

Çin’de Kaemi Tayfunu: 100’den Fazla Ölü

Çin Şimdi De Kaemi Tayfunu İle Savaşıyor. Daha Henüz Geçen Hafta Etkisini Yitiren Ve 600’ Ün Üzerinde Kayıp Veren Bilis Tayfununun Ardından, Şimdi De Kamei Tayfunu Ülkenin Orta Ve Doğu Kesimini Son 3 Gündür Etkisi Altına Aldı.

Çin’de Kaemi Tayfunu: 100’den Fazla Ölü

Çin şimdi de Kaemi tayfunu ile savaşıyor. Daha henüz geçen hafta etkisini yitiren ve 600’ ün üzerinde kayıp veren Bilis tayfununun ardından, şimdi de Kamei tayfunu ülkenin orta ve doğu kesimini son 3 gündür etkisi altına aldı.

Çin resmi haber ajansı Şinhua’ya göre Kaemi tayfunu nedeniyle ölenlerin sayısı 100’ü geçerken, kayıpların sayısı da şimdiden 72’ yi buldu. Tayfun, Çin’in Ciangşi eyaletinde 6 kişinin hayatını kaybetmesine neden olurken 36 asker ve bu asker yakınının kayıplar listesinde olduğu açıklandı. Korece’de ‘karınca’ anlamına gelen Kaemi tayfunu, özellikle Fucien, Hubei ve Anhui gibi Çin’in kırsal kesimi sayılan ve tarım ekonomisinin yoğun olduğu eyaletlerinde etkili oldu. Tayfunun neden olduğu ekonomik kayıp konusunda henüz bir açıklama yapılmadı ancak, tayfunun onbinlerce hektar ekili alanı tahrip ettiği ve binlerce evin oturulamaz hale geldiği belirtildi.

Çin’i Mayıs ayından beri vuran tayfunlar nedeniyle ölenlerin sayısının 1300’ün üzerinde olduğu açıklandı. Geçen yıldan bu yana yaptıkları açıklamalarda küresel ısınma nedeniyle Çin’in bu yıl büyük tayfunlar ve afetler atlatacağını, bu nedenle çok büyük zararlara uğrayacağını açıklayan uzmanlar ayrıca, bu durumun her yıl artarak devam edeceğini belirtti. Uzmanlar ayrıca, Kaemi’nin Çin’in savaşmak zorunda kalacağı son tayfun olmadığını da söyledi.

Kaynak: DHA