Çilek Şenliğinden Renkli Görüntüler

Çilek Şenliğinden Renkli Görüntüler

Çilek Şenliğinden Renkli Görüntüler
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Konya'nın Hüyük İlçesi'nde düzenlenen 1.Hüyük Değirmenaltı Organik Çilek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Konya'nın Hüyük İlçesi'nde düzenlenen 1.Hüyük Değirmenaltı Organik Çilek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

İlçede organik çilek üretiminde hasat sezonunun başlaması, bu yıl ilk kez düzenlenen şenlik etkinliğiyle kutlandı. Şenlik bölgede üreticiler arasında büyük bir coşku yaratırken, üreticilerin etkinlik için özel olarak çileklerden hazırladığı Türk Bayrağı davetlilerin ilgi odağı haline geldi. Etkinlikte çilek ağası belirlendi, bir televizyon kanalında yayınlanan yarışma programından esinlenilerek, "ben bilmem, eşim organik çileği en iyi yer" isimli yarışma renkli görüntüler oluşturdu.

İlçeye bağlı Değirmenaltı Köyü'nde kamu kurumlarının desteğiyle düzenlenen 1.Organik Çilek Şenliğinin açılışında konuşan İlçe, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel Doğan, düne kadar yörede 20 gün hasadı yapılan çileğin uygulanan modern tarım teknikleri sayesinde Aralık ayına kadar hasadı devam eden bir ürün haline geldiğini vurguladı. Daha öne dekardan elde edilen ürünün 750 kilogram civarında iken bugün dekardan 3 ila 6 ton arasında verim alınmaya başladığına dikkati çeken Doğan, "Bu uygulamalarla çilek üreticiliğinin karlı hale gelmesi ile ilçemizdeki çilek ekilişi kısa zamanda 80 dekardan 3 bin dekara, yıllık 8 bin ton olan rekoltenin ise bu yıl 15 bin tona, 2015 yılı itibariyle ise 40 bin tonu bulacağına inanıyoruz" dedi.

Hüyük Kaymakamı Yasin Yunak ise konuşmasında, yörede İl Özel İdaresi'nin başlatmış olduğu çilek üretiminin çok büyük bir kalkınma hamlesi oluşturduğuna vurgu yaptı. Yunak, "Zannediyorum, hiçbirimiz çilek gibi küçük, sevimli, tatlı ama bir o kadar da narin bir meyvenin bu kadar büyük bir kalkınma hamlesine, bu denli büyük bir değişikliğe sebep olacağını tahmin edemezdik" diye konuştu.

Hüyük Organik Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Adem Çelik, İlçe Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, İlçe Belediye Başkanı Nusret Akgümüş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar ve İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi'nin konuşmalarının ardından protokoldeki katılımcılara plaketleri verildi, İlçe Müftüsü Süleyman Narol tarafından yapılan bereket duasında ise yeni hasat sezonunun bereketli geçmesi dileğinde bulunuldu.

Şenlik kapsamında katılımcılar bölgede yetiştirilen çilek tarlalarını gezerek incelemelerde bulundu. Bir tarlaya giden protokol üyeleri üreticiler ile ilk hasada eşlik etti. Şenlikte folklor gösterileri de sergilenirken, çilek ağası seçildi. "Ben bilmem eşim organik çileği en iyi yer yarışması"nda dereceye giren çiftlere çok sayıda çilek fidesi, gübre ve değişik zirai malzemeleri ödül olarak verildi.

Şenlikte konuklara yöresel pilav ikramında bulunulurken, etkinlik yerel sanatçı konseriyle sona erdi. - KONYA

Çilek Şenliğinden Renkli Görüntüler
Çilek Şenliğinden Renkli Görüntüler

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title