Haberler » Ekonomi » Çiğ Sütün Sözleşmeli Alım Satımı Çalıştayı - Ekonomi

Çiğ Sütün Sözleşmeli Alım Satımı Çalıştayı

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce Tekirdağ Ticaret Borsası’nda Tekirdağ’daki Birlik ve kooperatif başkanları, Tarım İlçe Müdürleri ve İlçe Müdürlüğü personelinin de katılımıyla ‘Çiğ sütün Dünya Türkiye ve Tekirdağ genelindeki verileri ve Çiğ Sütün sözleşmeli alım satımı’ ile ilgili çalıştay gerçekleştirildi.

Çiğ Sütün Sözleşmeli Alım Satımı Çalıştayı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce Tekirdağ Ticaret Borsası'nda Tekirdağ'daki Birlik ve kooperatif başkanları, Tarım İlçe Müdürleri ve İlçe Müdürlüğü personelinin de katılımıyla 'Çiğ sütün Dünya ve Tekirdağ genelindeki verileri ve Çiğ Sütün sözleşmeli alım satımı' ile ilgili çalıştay gerçekleştirildi.

Çalıştayda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü , Tekirdağ'ın Türkiye'de çiğ süt üretiminde çok önemli bir il olduğunu, ayrıca ildeki çiğ süt veriminin Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu vurgulayarak, yine de dünyadaki rekabet ortamında iyi bir yer edinmek için çiğ sütü daha kaliteli, mikrobiyal olarak daha temiz üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Hayvansal gıdalar için özel hijyen kuralları yönetmeliğinin 2018 yılında yürürlüğe gireceğini hatırlatan Sarıkoca, yönetmeliğin çiğ sütle ilgili kriterlerini yerine getirmek için ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Yine doğru stratejiler geliştirmek için piyasa verilerinin daha sağlıklı olması gerektiğini vurgulayan Sarıkoca, "Bu doğrultuda Bakanlığımızın çok güzel bir uygulamaya imza atarak çiğ sütün pazarlanmasında sözleşme zorunluluğunu getirdi. Sözleşme ile arz ve talebin güven altına alınabilecek olup, bu uygulamanın hem yetiştiricimize hem de sanayicimize kolaylık sağlayacaktır" dedi.

Ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevlisi Gıda Mühendisi Halide Çetin Öz, çiğ sütün dünya, Türkiye ve Tekirdağ'daki verilerine genel bakış ve sütün sözleşmeli alım satımı hakkında bir sunum yaptı.

Sunumun ardından katılımcıların soruları ve önerileri için Sarıkoca'nın başkanlığında Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sağlık ve teknik personelinden oluşan çalıştay divanı oluşturuldu. Çalıştay divanının katılımcıların sorularını yanıtlaması ve çözüm önerilerinin dinlenilmesinin ardından çalıştay yapılan ikramların ardından sona erdi. - TEKİRDAĞ

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler