Çiçekli Belediyesi Borca Girmeden Belde Halkına Hizmet Sunuyor
Haberler » Güncel » Haber

Çiçekli Belediyesi Borca Girmeden Belde Halkına Hizmet Sunuyor

Birçok Belediye Yönetimi Parasızlıktan Yakınırken, Van'ın Edremit İlçesine Bağlı Çiçekli Beldesi Türkiye'de Borcu Olmayan Nadir Belediyelerden Biri. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Mazeret Üretmeden 4,5 Yıldan Bu Yana Sorunların Üzerine Giden ve Gelen Kaynakları Yerinde Değerlendirerek Hizmet Sunan Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç'a Teşekkür Etti.

Çiçekli Belediyesi Borca Girmeden Belde Halkına Hizmet Sunuyor

Birçok belediye yönetimi parasızlıktan yakınırken, Van'ın Edremit ilçesine bağlı Çiçekli beldesi Türkiye'de borcu olmayan nadir belediyelerden biri. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, mazeret üretmeden 4,5 yıldan bu yana sorunların üzerine giden ve gelen kaynakları yerinde değerlendirerek hizmet sunan Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç'a teşekkür etti.

Van'da incelemelerine devam eden Bakan Çelik, Vali Vekili Ali İpek, AK Parti Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Kerem Altun, İkram Dinçer, Gülşen Orhan, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Edremit Kaymakamı Mehmet Nuri Başaran ve kurum amirleriyle birlikte Çiçekli Belde Belediyesini ziyaret etti. Başkan Kılıç ve kalabalık vatandaş grubuca belde girişinde karşılanan Çelik, belediyenin sorunları ve yapılan hizmetler hakkında brifing verdi.

Çiçekli beldesini köy görüntüsünden çıkarmayı başardıklarını dile getiren Kılıç, son 4,5 yıl içinde hükümetin sağladığı desteklerle yapılan hizmetleri anlattı. Kılıç, AB hibeli Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) kapsamında 304 bin Euro'ya 10 bin metre kare alana vatandaşların dinleneceği ve çocuklar için bir park yaptıklarını söyledi. Kılıç, yapılan hizmetleri şu şekilde anlattı: "7 km'lik bir yol genişletme çalışması ve asfalt ile birlikte 16 km'de stabilize çalışması gerçekleştirdik. Beldemizin içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 1 adet 500 tonluk su deposu ve 7 km içme suyu şebeke hattı döşedik. Belediyemizin İmar planı hali hazır haritası ve mücavir alanları projelendirdik. Belediyeye çok sayıda yeni araç ve ekipman kazandırdık. Bu yıl içerisinde hazırladığımız projelerimizin en önemlisi ise 2 bin 300 metre uzunluğundaki sahil yürüyüş bandı olacak. Projesi hazır olan sahil yürüyüş bandı ile birlikte dinlenme ve oyun parkı alanı, plaj voleybol sahası, yatların yanaşabileceği Marina da yapılacak. 1 milyon 300 bin YTL'ye mal olacak olan sahil yürüyüş bandı projemizin startını önümüzdeki günlerde vererek 2009 yılı sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Beldemizde bulunan 5 mahalleye 5 ayrı çocuk parkı yapacağız."

Yapılan bunca hizmete rağmen borçlarının olmadığına işaret eden Kılıç, "Türkiye'de borcu olmayan nadir belediyelerden biriyiz" şeklinde konuştu.

Çalışmalarından dolayı belediye başkanına teşekkür eden Hüseyin Çelik, "Burası yeni bir belde. Başkanın kendisi de ifade ettiği gibi bir köy gibiydi, hatta çok dağınık bir köydü. Ama burası çok dağınık buraya hiçbir şey yapılmaz dendiği zaman bir defa baştan kaybedilmiş olacaktı. Ama başkanımız sorunların üzerine giderek sıkıştığı zaman biz de kendisine yardımcı olduk. Kısa sürede kısıtlı imkanlarla büyük işler yaptı. Stabilize ve asfalt yol olarak 18 km yol yapılmış olması aslında takdire şayandır. BELDES'ten gelen kaynakları su ve yol için kullanılmış olduğunu gösteriyor." dedi.

Bakan Çelik ayrıca, Çiçekli beldesinin imar planına hız verilmesi için Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak'ı telefonla arayarak destek istedi.