Çiçek, Yarınki İş Bırakma Eylemini Değerlendirdi

Çiçek, Yarınki İş Bırakma Eylemini Değerlendirdi

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Yarın Yapılacağı Duyurulan İş Bırakma Eylemiyle İlgili Bir Soruya 'Protesto da Yapar, Miting de Yapar, Başka Türlü Demokratik Protesto Şekillerini de Ortaya Koyabilir, Ama Bunun Şartı Kanunlara Uymaktır. Kanunlara Uymazlarsa Devletin Gücü Neyse Gereğini Yapacaktır' Karşılığını Verdi.

Çiçek, Yarınki İş Bırakma Eylemini Değerlendirdi

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, yarın yapılacağı duyurulan iş bırakma eylemiyle ilgili bir soruya 'Protesto da yapar, miting de yapar, başka türlü demokratik protesto şekillerini de ortaya koyabilir, ama bunun şartı kanunlara uymaktır. Kanunlara uymazlarsa devletin gücü neyse gereğini yapacaktır'' karşılığını verdi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin yarın yapılacağı duyurulan iş bırakma eylemiyle ilgili soruya şu yanını verdi:

''Sosyal Güvenlik Reformu Yasası gerçekten önemli bir yasa. Bu yasa bir gecede hazırlanmadı. Ortada bir anlaşma varken şimdi bazı sendikalar genel çoğunluğun hilafına anlaşılıyor ki yarın bir protesto eylemi yapacaklar.

Biz yasalar çerçevesinde olmak kaydıyla kimsenin demokratik hakkını kullanmasına karşı olmayız. Bu ülkede herkes, her grup yasalara uygun olmak kaydıyla, gerekli izni almak kaydıyla istedikleri şekilde, beğendiklerini ya da beğenmediklerin herhangi bir konuda ortaya koyabilirler. Ama hak ararken kimse kanunsuz bir iş yapmamalıdır. O taktirde haksız duruma düşerler. Biz kimsenin haksız duruma düşmesini, yasalar karşısında suçlu duruma düşmesini de arzu etmeyiz. Kaldı ki bu türlü eylemlerde çoğu zaman marjinal gruplar iyi niyetli katılanları da provoke ederek yasalarla karşı karşıya getiriyor.

Türkiye bir hukuk devletidir, eksiği de olsa. Yasaları var. Kanunsuz olarak işi bırakanlar varsa herhalde bu kanunlar da uygulanmak için çıkarılıyor. Herkesin buna azami hassasiyeti göstermesi, bu ülkede hak talep edenlerin yasalar çerçevesinde hakkını talep etmesi lazım gelir. Aksi durumda haksız duruma düşerler. Kimsenin hakkını aramak noktasında bu ülkede bir eksiklik yok, bu noktada bir noksanlık yok.''

Kaynak: AA