Çiçek: "Türkiye, AB'ye Yük Değildir"

Çiçek: "Türkiye, AB'ye Yük Değildir"

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin, AB'ye Yük Bir Ülke Olmadığını, Getiri Katsayısı Fazla Olan Bir Ülke Olduğunu Söyledi. Çiçek, Papa 16. Benediktus'un Türkiye Yaptığı Ziyareti de Bu Açıdan Değerlendirmek Gerektiğini İfade Etti.

Çiçek:
04.12.2006 21:22 | Son Güncelleme: 04.12.2006 21:22

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin, AB'ye yük bir ülke olmadığını, getiri katsayısı fazla olan bir ülke olduğunu söyledi. Çiçek, Papa 16. Benediktus'un Türkiye yaptığı ziyareti de bu açıdan değerlendirmek gerektiğini ifade etti.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından soruları yanıtladı. Çiçek, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olarak ek şartlar gündeme getirmesiyle ilgili, "Zorluklarla karşılaşacağımız Türkiye açısından bir sürpriz değildir. Üye olmuş ve olacak ülkelere hangi kriterler, hangi ölçüler içinde davranıldıysa, Türkiye'ye de öyle davranılması gerekmektedir. Bizim itirazımız bu hakkaniyetle bağdaşmayan bir kısım beyanlardır veya davranışlardır"dedi.

Çiçek, süreci zora sokan hususların başında AB'nin Güney Kıbrıs gibi problemli bir ülkeyi tam üye almasının geldiğini söyleyen Çiçek, "Bunu baştan AB'nin düşünmüş olması gerekirdi. Bunun getirdiği sıkıntıları bugün Avrupa yaşamaktadır. Bir kere daha ifade etmek isteriz ki, Türkiye, AB'ye yük bir ülke değildir. Getiri katsayısı fazla olan bir ülkedir. Son Papa'nın Türkiye ziyaretini dahi bu açıdan değerlendirdiğimizde Avrupa'nın Türkiye'nim önemiyle ilgili değerlendirmesi yeni baştan gözden geçirmesi lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Çiçek, 14-15 Aralık'daki zirvede Türkiye'nin istemediği bir karar çıkması halinde bir eylem planının olup olmadığı sorusu üzerine de "Biz kendi yönümüzden üzerimize düşeni yapalım, bu konuda vicdani bir rahatlık içinde olmamız lazım" dedi.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title