Çiçek'ten Anayasa Açıklaması

Çiçek'ten Anayasa Açıklaması

23.01.2013 16:55 | Son Güncelleme: 23.01.2013 18:54
Çiçek'ten Anayasa Açıklaması

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Türkiye'nin, yaşadığı sorunların önemli kısmı, anayasadan kaynaklanıyor

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, anayasa konusunun, toplumsal talep olmaktan çıktığını belirterek, ''Bizim için yeni bir anayasa yükümlülük haline geldi. Bunu, bu dönem başarmak mecburiyetindeyiz'' dedi.

Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesinin ardından TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Cemil Çiçek, siyasi parti genel başkanlarına, anayasa yapım süreciyle ilgili değerlendirme fırsatı verdikleri için teşekkür etti. 19 Ekim 2011'den bu yana anayasa yapım süreciyle ilgili çalışmaları sürdürdüklerini anımsatan Çiçek, 2013'ün başarılı bir yıl olmasını temenni ettiklerini söyledi. Çiçek, Türkiye'nin başarıya giden yolda çözmesi gereken en önemli sorunlarının başında anayasa sorunu geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye, bu anayasa sorununu çözemediği takdirde karşılaştığınız her sorunla ilgili bana veya siyaset yapanlara, 'şu sorun ne olacak, sorun nasıl aşılacak, bu konuda ne düşünüyorsunuz?' diye sormanızın pratikte hiçbir faydası olmayacak. Yanlış kurallar yürürlükte olduğu sürece, doğru sonuçlar elde edemezsiniz. Yanlış kurallar varlığını sürdürdüğü sürece, temennilerinize göre sonuç bekleyemezsiniz. Nitekim Türkiye'nin, son 1 yılı aşan zamandan beri yaşadığı sorunların önemli kısmı, bu anayasadan kaynaklanıyor. Anayasada o hükümler varlığını sürdürdüğü sürece, 'şu konuda ne düşünüyorsunuz, bu sorun nasıl aşılacak?' gibi soruların da anayasal dayanağını bulmakta gerçekten zorluk var. Başarıya giden yolda kanaatimce en önemli konu, anayasa sorununu halletmektir.''

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title