Çiçek: 'Irak'la İlişkilerimizi Yeni Bir Açıdan Değerlendirmekte Fayda Mütalaa Edilmiştir' (2)

Çiçek: 'Irak'la İlişkilerimizi Yeni Bir Açıdan Değerlendirmekte Fayda Mütalaa Edilmiştir' (2)

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak Ziyaretinin de Görüşüldüğünü Belirterek, 'Irak'la İlişkilerimizi Yeni Bir Açıdan Değerlendirmekte ve Önümüzdeki Döneme Yönelik Çalışmaları Belli Açıdan Geliştirmekte Fayda Mütalaa Edilmiştir.' Dedi.

Çiçek: 'Irak'la İlişkilerimizi Yeni Bir Açıdan Değerlendirmekte Fayda Mütalaa Edilmiştir' (2)

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyaretinin de görüşüldüğünü belirterek, ''Irak'la ilişkilerimizi yeni bir açıdan değerlendirmekte ve önümüzdeki döneme yönelik çalışmaları belli açıdan geliştirmekte fayda mütalaa edilmiştir.'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, toplantıda, 'Afet Sigortaları Kanun Tasarısı'nı da ele aldıklarını; ancak henüz neticelendiremediklerini belirtti.

Çiçek, "Bilindiği gibi Türkiye en başta deprem olmak üzere birçok afete maruz kalmaktadır. Bunların başında heyelanlar var, su baskınları var, çığ düşmesi var; benzeri birçok afete maruz kalıyor ve bu afetler sonucunda da devlet büyük bir yük altına giriyor." dedi.

Çiçek, şöyle devam etti: "Bu nedenle Türkiye'de sigortacılığı teşvik etmek bakımından geçmişte çıkarılmış olan zorunlu deprem sigortası ile ilgili bir kanun kuvvetinde kararname vardı. 8 senelik bir uygulamanın sonucunda ortaya çıkan güçlükleri gidermek ve günün şartlarına uygun bu sigorta sistemini yeni baştan gözden geçirmek üzere bir çalışma yapıldı ama üzerinde biraz daha çalışılması gerekiyor."

Çiçek, toplantıda iki karar alındığını söyledi. Çiçek, bu kararları şöyle açıkladı:

"Bunlarda bir tanesi işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yılın ikinci yarısı için yapılacak artışlar Bakanlar Kurulu'nda görüşülmüştür. Bu kapsamda işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının yılın ikinci yarısında yüzde 7,2 oranında artırılması kararlaştırılmıştır.

Böylece 2008 yılında işçi ve Bağ-Kur emeklilerimizin maaşları toplam yüzde 9,3 oranında artırılmış bulunmaktadır. Bu hesaplama yapılırken bilindiği gibi enflasyondan doğan bir sıkıntı varsa bunları gidermeye çalışıyoruz. Enflasyonun üzerinde maaş artışı veriyoruz. Eğer başlangıçta belirlenen yüzdelerin üzerine çıktıysa aradaki fark ödeniyor. 2008 yılı sonunda enflasyon beklenenin üzerinde çıkması halinde enflasyon farkının ayrıca maaşlara yansıtılacağı da bugünkü toplantıda kararlaştırılmıştır.

Yine bir başka karar var; bu sene 35 ilimizde büyük bir kuraklık yaşandı. Bunun sonucu olarak da çiftçi vatandaşlarımız eğer bu kuraklık sebebiyle ürünleri yüzde 30 ve üzerinde zarar görmüş ise -ki bunlar yapılan tespitlere göre 35 il ve 210 ilçeyi kapsamaktadır- bunlarla ilgili bir kararname hazırlanmıştır. Kamuoyuna yansıyan şekliyle 'kuraklık kararnamesi'. Bugün bu imzaya açıldı. Yarınki grup toplantısında Sayın Başbakan veya Tarım Bakanı arkadaşımız bu konuyla ilgili kapsamlı bir açıklama yapacaktır."

IRAK VE FRANSA İLE İLİŞKİLER

Çiçek, toplantıda ayrıca iki konu üzerinde de durulduğunu ifade etti. Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın son hafta içerisinde perşembe günü Irak'a, hafta sonu da 'Akdeniz İçin Birlik' toplantılarına katılmak üzere Fransa'ya yaptığı ziyaretleri anımsattı. Çiçek, toplantıda bu seyahatlerle ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapıldığını belirtti.

Çiçek, "Irak bizim bakımımızdan önem arz etmektedir. Çünkü orada meydana gelen gelişmeler Türkiye'yi Irak'tan sonra en fazla etkileyen gelişmelerdir. O nedenle Irak'la olan ilişkilerimizi yeni bir açıdan değerlendirilmekte ve önümüzdeki döneme yönelik olarak çalışmaları belli bir açıdan geliştirmekte fayda mütalaa edilmiştir. Yapılan çalışmalarda sonra orada yüksek düzeyli strateji belgesi imzalanmıştır. Böylece yılda bir kez Başbakanlar bir araya gelecek ve orada zikredilen Bakanlar yılda en az üç kez karşılıklı toplantılar yapmak suretiyle ilişkilerimizi daha da ileri bir seviyeye götürme kararlılığındayız. Bununla ilgili bir değerlendirme yapılmıştır." dedi.

Çiçek, Fransa'da yapılan 'Akdeniz İçin Birlik' toplantısı vesilesiyle Türkiye-Fransa ilişkilerini değerlendirme fırsatı bulunduğunu ifade etti.

Çiçek, şunları söyledi; "Hem Türkiye-Fransa ilişkilerinde belli sebeplerden dolayı bir yavaşlama var, hem bu ziyaret vesilesi ile Türkiye-Fransa ilişkilerini yeni baştan değerlendirme konusu olmuştur. Hem ekonomik hem siyasi hem de terör bağlamındadır. Bildiğiniz gibi Türkiye'yi rahatsız eden bir kısım terörist unsurların orada bir kısım çabaların içerisinde olduğunu biliyoruz. Bizim istediğimiz bir kısım teröristler var; Fransa'da bulunuyor ya da başka ülkede var, oraya iade edildi. Dolayısıyla Türkiye-Fransa ilişkilerinin çok yönlü değerlendirilmesi bu toplantı vesilesi ile mümkün olmuştur. İkincisi bu ziyaret tam da Fransa'nın Avrupa Birliği dönem başkanlığına geldiği bir döneme rastlamıştır. Dolayısıyla Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri Fransa'nın dönem başkanlığında ne yönde gelişecek bununla ilgili de orada karşılıklı geniş çaplı bir değerlendirme yapılmıştır."