Çiçek: İki Dava ile Türkiye Kıskaca Sokuldu

Çiçek: İki Dava ile Türkiye Kıskaca Sokuldu

Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Ergenekon" Soruşturması ve AK Parti Hakkındaki Kapatma Davalarıyla Türkiye'nin "Bir Kıskaca Sokulduğunu" Belirterek, "Türkiye İki Dava Arasında Saat Sarkacı Gibi Gidip Geliyor" Dedi.

Çiçek: İki Dava ile Türkiye Kıskaca Sokuldu

Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Ergenekon" soruşturması ve AK Parti hakkındaki kapatma davalarıyla Türkiye'nin "bir kıskaca sokulduğunu" belirterek, "Türkiye iki dava arasında saat sarkacı gibi gidip geliyor" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamanın ardından soruları yanıtladı. Çiçek, "Bugün açıklanan Ergenekon soruşturmasının iddianamesi ile ilgili olarak özellikle muhalefet partileri, Hükümet'in iddianameye müdahil olduğu yönünde iddialar ortaya attılar. Bir değerlendirme yapabilir misiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Aslında iddianame açıklanmış olmadı. İçeriğiyle ilgili bir şey söylenmedi. Söylenmesi de esasen mümkün değil. Hukuku azıcık bilen insanlar zaten böyle bir beklentinin içerisine de girmez...

Bütün demokratik ülkelerde hazırlık soruşturmaları gizlidir...Dolayısıyla şimdi muhalefet nesine itiraz ediyor, ne yapıyor? Şahsen ben bunu bilme imkanına sahip değilim..."

Çiçek, "Anayasa Mahkemesi raportörünün kapatma davası ile ilgili raporunu tamamlamasının, sürecin hızlanacağı anlamına gelip gelemeyeceği ve davanın ay sonuna kadar tamamlanıp tamamlanmayacağına" ilişkin bir soru üzerine de şunları kaydetti:

"Bunlar benim bileceğim hususlar değil... Biz kendi yönümüzden söylememiz gereken şeyleri söyledik yargılama usulü açısından. Sayın Yargıtay Başsavcısı da kendisine verilen süre ve imkanlar içerisinde görevini tamamladı. Bundan sonrası Mahkeme'nin işidir...

Türkiye iki dava arasında saat sarkacı gibi gidip geliyor. Terazinin bir kefesinde Ergenekon denilen ki bu yargının verdiği bir isim değil, dışarıdan verilen bir şey, Sayın Başsavcı böyle açıkladı. Öbür tarafta kapatma davası. Varsa yoksa bu iki dava ile Türkiye bir kıskaca sokuldu. Dışarıdan gelen herkesin sorduğu iki dava da bu. Yani Türkiye dışarıda olup bitenleri bunlar sebebiyle takip edemiyor. Türkiye bundan dolayı dışarıda bir imaj kaybına uğruyor.

Türkiye, hakikaten önü açık bir ülkeyken, yatırım yapılacak bir ülkeyken şimdi siyasi belirsizliğin olduğu bir ülke olarak dışarıdan tanımlanmaya başlandı. Bunun bedelini millet olarak biz ödüyoruz... Hakikaten bir belirsizlik var bu davalar sebebiyle. Biz kendi yönümüzden bu iş bir an evvel bitsin diye arzu ederiz, ama karar verecek olan başkaları."

Çiçek, "Ergenekon" Operasyonu kapsamında gözaltına alınan ATO Başkanı Sinan Aygün'ün serbest bırakılması ile ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

"Ben sizden duyuyorum. Bakanlar Kurulu toplantısından çıktım geldim. Bu davanın içeriği ile ilgilenmemiz doğru olmaz. Tabiatıyla kim karar vermişse tutuklamaya, tahliye edecek olanlar da yine o makamlardır..."