Çiçek: "Gül'ün Ziyaretleri Bir İlk"

Çiçek: "Gül'ün Ziyaretleri Bir İlk"

Adalet Bakanı Çiçek, Hatırladığı Kadarıyla İlk Defa Bir Cumhurbaşkanı Adayının Partileri Ziyaret Ederek Destek İstediğini Belirtti.

Çiçek:

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığının ilan edilmesinden sonra partilere yaptığı ziyaretlere dikkat çekerek, "İlk defa böyle bir şey oluyor" dedi.

İsrail'in bağımsızlığının yıldönümü nedeniyle verilen resepsiyona katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, gazetecilerin soruları üzerine Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanı adayı ilan edildikten sonra partilere yaptığı ziyaretlere dikkat çekti ve "İlk defa bir Cumhurbaşkanı adayı partileri ziyaret ediyor. Daha önce hiç kimse bunu yapmamıştı" diye konuştu. Gül'ün bu yaklaşımımın dikkate alınması gerektiğini kaydeden Çiçek, çeşitli çevrelerden gelen eleştirilerle ilgili olarak da, "Bardağın dolu tarafına değil boş tarafına bakıyorlar" diye konuştu. Cumhurbaşkanı seçiminde sorun çıkıp çıkmayacağı sorusu üzerene Çiçek, "Bence sorun çıkmaz" yanıtını verdi.

Adalet Bakanı Çiçek, bir gazetecinin Gül'ün adaylığı hakkında "Siz dün akşam mı öğrendiniz" sorusunu yanıtlarken de şunları söyledi:

"ŞİMDİKİ CUMHURBAŞKANI'NA İLK SÖYLEYEN BENDİM"

"Öğrenmek olarak değildir. Şimdiki Cumhurbaşkanı'na Cumhurbaşkanı olacağını ilk söyleyen bendim. İlla birebir olarak diye değil. Siyasetin kendisine göre bir mantığı var. Verileri ve denklemi var. Onları yan yana getirince ortaya çıkar."

İsrail Büyükelçiliği tarafından verilen resepsiyona Adalet Bakanı Çiçek'in yanı sıra İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Devlet Bakanı Beşir Atalay da katıldı.

Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un da hazır bulunduğu resepsiyonda ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen, Dışişleri Müsteşar yardımcılıklarıyla ile ilgili kararnamede Orta Doğu'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak atanması öngörülen Eski Tel-Aviv Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu da yer aldı.(ANKA)

Kaynak: ANKA