Çiçek: "Etnik Terörün Kaynağı Irak"

Çiçek: "Etnik Terörün Kaynağı Irak"

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Etnik Terörün Kaynağının Irak Olduğunu Belirterek, Dışişleri Bakanlığı'nın Irak'a Terörle Mücadele Konusunda Nota Verdiğini Söyledi.

Çiçek:

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin terör konusunda alınacak tedbirleri yeni baştan gözden geçirdiğini belirterek, "İlave adımları atmaya kararlıyız. Hükümet, siyaseten yapılması gereken şey ne ise bunun hepsini yapmakta kararlıdır" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Çiçek, toplantıda özellikle dış politika ve güvenlik konularının masaya yatırıldığını belirtti. Irak konusunun Türkiye için öncelikli konuların başında geldiğini söyleyen Çiçek, "Bizim Irak konusunu ele alışımızın sebebi başka ülkelerden farklıdır. Biz Irak'ın zenginliğini dikkate alarak ilgilenmiyoruz. Sömürgeci ve etnik bir anlayışla Irak meselesiyle ilgilenmiyoruz" dedi.

Çiçek, Türkiye'nin komşusu olması itibarıyla Irak meselesinden birinci derece etkilenen bir ülke olduğunu dile getirerek, "Türkiye'de can alan etnik terörün beslenme kaynağı oradadır. Bunu artık bilmeyen kalmamıştır. Biz kendi milli hudutlarımız içerisinde huzuru, asayişi, ülkenin bütünlüğünü sağlama konusundaki tehdit Irak'tan geldiği için bu meseleyle ilgileniyoruz" diye konuştu.

İLAVE ÖNLEMLER ALINACAK

Türkiye'de "etnik terörün" kaynağının Irak olduğunu ve bu konunun yarın yapılacak olan MGK toplantısında da gündeme geleceğini dile getiren Çiçek şunları söyledi:

"Terör konusunda Hükümet, siyaseten yapılması gereken şey ne ise bunun hepsini yapmakta kararlıdır. Bunun bilinmesinde fayda var. Ama bunun çok kolay olmadığını her vesileyle ifade etmeye çalıştık. Artık şunu Türkiye'de herkes biliyor ki terör olaylarının arkasında dış boyut, destek olmasa zaten bunlar yaşanmaz. Onun için meselenin büyüklüğü, karmaşıklığı dikkate alınarak, Türkiye kendi imkan ve kabiliyetleri içerisinde alınabilecek tedbirler neyse bunları yeni baştan gözden geçiriyor. İlave tedbirler almak gerekecekse onu da alacaktır."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI IRAK'A NOTA VERDİ

Başbakan ve Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'nin görüşlerini ifade ettiğini açıklayan Çiçek, "Bakanlar Kurulu da bu görüşlerin arkasındadır. Dışişleri Bakanı bugün Irak'a terörle mücadeledeki sorumluluklarını hatırlatan bir nota vermiştir" şeklinde konuştu.

Hükümet Sözcüsü Çiçek, soykırım inkarıyla ilgili ceza öngören çerçeve karar taslağının bu ayın 18-19'unda gündeme geleceği ifade ederek söz konusu taslağın düşünce ve ifade özgürlüğünün önünde bir engel olduğunu belirtti. Taslakla tarihi olayları araştırma imkanını bile ortadan kalktığına işaret eden Çiçek, "Bu son derece yanlış bir tasarıdır. BM sözleşmesini dışlayan bir taslaktır. İfade özgürlüğünü ve bilimsel çalışmaları ortadan kaldıran bir taslaktır" diye konuştu.

KEÇİ CAN, KASAP ET DERDİNDE

Terör olaylarıyla Cumhurbaşkanlığı seçimi arasında bir ilgi olup olmadığına dair bir soru üzerine Çiçek şöyle konuştu:

"Bu ne kadar doğru olur. Keçi can derdinde kasap et derdinde gibi bir şey. Cumhurbaşkanı seçimiyle terör arasında bağlantı kurmak bence vatandaşın zihnini karıştırır."

DEĞERLENDİRMEM SÖZ KONUSU OLAMAZ

Emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlükle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "savcıları göreve çağırdığının" söylenmesi ve bu konudaki görüşlerinin sorulması üzerine Çiçek, şu açıklamayı yaptı:

"Adalet Bakanı olarak benim bu konuyu değerlendirmem söz konusu olmaz. Ancak şunu söyleyeyim, eskiden kamuoyunda bir konu gündeme gelir, savcılar o konu ile ilgili dava açmazlarsa, bir inceleme başlatmazlarsa Adalet Bakanlarının yetkisi vardı. Yargının siyasallaşması gibi toplumda sıkça vurgulanan sebeplerden

dolayı artık Adalet Bakanlarının bu tür yetkisi yok. Ancak şunu biliyoruz; savcıların işlem başlatmadığı yönündeki bilgi, şu an itibariyle eksiktir. Evvela Bakırköy Savcılığı yürütüyor. Bir siyasi parti başkanı Şişli cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuş. Müracaat olunca o da işin gereğini yapıyor. Ankara Başsavcılığı ki Ceza Kanunu'nun 250'inci maddesine göre onlar da bir inceleme yapıyorlar. Sonucunu hep beraber göreceğiz. Hazırlık soruşturmaları gizli olduğu için sizlere de bir şey yapılmıyormuş gibi gözükebilir. Eğer Başsavcılık takdir ederse, bu konuyla ilgili bir açıklama yapıp kendileri izah edebilirler ama bir soruşturma var."

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün darbe iddialarını daha önceden bildiğine dair beyanatlarının hatırlatılması üzerine Çiçek, "Bu soruşturma konusu olduğuna göre, kimin ne diyeceği varsa savcıya söyler, onlar da gerekli soruşturmayı yaparlar. Soruşturma safhasına girdiğimize göre, bu konuda konuşacak olan, iddianameleriyle bence ilgili savcılıktır. onun soruşturmasını beklemek lazım" dedi.

TCK'nın 301'inci maddesiyle ilgili bir soru üzerine "Hele taslak çıksın ondan sonra" yanıtını veren Çiçek, daha sonra aynı konuyla ilgili yaptığı başka bir değerlendirmede AB'de soykırımın inkarını ceza hükmüne bağlayan taslağı anımsatarak şöyle konuştu:

"Bu konuya biraz dikkat kesilelim, bize telkinde bulunanların, gelip Türkiye'de beyanatta bulunanların bir ölçüde de kendi yaptıklarına bakmaları gerekir. Bu da ifade özgürlüğü kapsamına girer. Ben de ifade özgürlüğümü kullanıyorum."

BAŞBAKAN VEDA ETTİ Mİ?

Çiçek, "Sayın Başbakan, Bakanlar Kurulu üyelerine veda etti mi?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Önümüzdeki pazartesi günü, zaten Sayın Başbakan, Almanya'da Başbakan sıfatıyla bulunacak. Haftaya Bakanlar Kurulu yapılmayacak anlamında değil. Burada işi nereye getirmek istediğinizi biliyorum." (ANKA)