Çiçek: 'AB'den Hakkaniyet İstiyoruz'

Çiçek: 'AB'den Hakkaniyet İstiyoruz'

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek,'şüphesiz Ki Avrupa Birliği Komisyonunun Tavsiyelerini Objektif, Hakkaniyete Uygun ve Kabul Edilebilir Bulmamız Mümkün Değil. Kimse Bizden Böyle Bir Anlayış Beklemesin' Dedi.

Çiçek: 'AB'den Hakkaniyet İstiyoruz'

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek,''Şüphesiz ki Avrupa Birliği Komisyonunun tavsiyelerini objektif, hakkaniyete uygun ve kabul edilebilir bulmamız mümkün değil. Kimse bizden böyle bir anlayış beklemesin'' dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Bakan Çiçek, 6 Aralık'ta açıklanması gereken raporun daha öne alındığını, 11 Aralık'ta dışişleri bakanları toplantısı ve 14-15 Aralık'ta da devlet ve hükümet başkanları düzeyinde birer toplantı yapılacağını hatırlattı. Çiçek, şunları söyledi:

''Şüphesiz ki AB komisyonun tavsiyelerini objektif, hakkaniyete uygun ve kabul edilebilir bulmamız mümkün değil. Kimse bizden böyle bir anlayış beklemesin. Çünkü Türkiye, AB ile ilişkilerinde özel muamele istemediği gibi haksızlığa maruz kalmayı da asla arzu etmemektedir. Objektif ve hakkaniyete uygun tavırlar ve kararları AB'den beklemektedir. Üye ülkeler arasında görüşlerimize yakın olanlar olduğu gibi uzak olanlar da vardır. Bu çalışmalar ülkelerin durumuna göre dikkatli bir şekilde son ana kadar sürdürülecektir ve ümit ediyoruz ki Aralık ortasına geldiğimizde kabul edilebilir, AB'nin objektifliğini ve hakkaniyete uygun karar verdiğini gösterecek bir vizyonu ortaya koyabilmesidir.

Şunu tekrardan ifade etmek istiyoruz ki Türkiye, AB konusunda kararlığını bugüne kadar hep ifade etmiştir ve açıkça ortaya koymuştur. Belki de bu konudaki kararlığını ortaya koyarken bir çok ülke de şaşırmış olmaktadır. Samimi olarak kanaatimi de söylemem gerekirse bugün AB'ye girmiş ve girmek üzere olan bir çok ülkeden bir çok fasılda Türkiye daha ileri bir noktadır. Dolayısıyla Türkiye AB ile ilişkiler açısından samimi ve kararlı bir ülke olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye ise AB ile ilişkilerinin derecesi ne olursa olsun bu noktadaki samimiyetini, çabasını, gayretini zaten ortaya koymuştur. Bu konudaki çalışmalarını da devam ettirmektedir. bundan sonra da bu süreç devam edecektir.''

Kaynak: AA