Çiçek: '301'e İlişkin Resmi Teklif Gelmedi'

Çiçek: '301'e İlişkin Resmi Teklif Gelmedi'

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkanlığında İstanbul'da Yapılan Toplantının Ardından 301. Maddeyle İlgili Sivil Toplum Kuruluşlarından Kendilerine Resmi Teklif Gelmediğini Bildirdi.

Çiçek: '301'e  İlişkin Resmi Teklif Gelmedi'

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında İstanbul'da yapılan toplantının ardından 301. maddeyle ilgili sivil toplum kuruluşlarından kendilerine resmi teklif gelmediğini bildirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, bir soru üzerine, emniyet müdürleri ve valiler kararnamesinin gündeme gelmediğini belirtti.

Çiçek, bir gazetecinin ''Gazeteci Can Dündar'ın Alaaddin Çakıcı tarafından tehdit edilmesiyle ilgili bakanlığınız bir çalışması var mı?'' sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''Doğrudan doğruya cezaevi idaresiyle ilgili olduğu için ben de konuyla özel olarak ilgilendim. Başsavcılıkla da konuştum. Hükümlülerin yazılı olarak cezaevi dışına gönderdikleri metinler cezaevi idaresinden ve savcılıklarca incelenir ve (görüldü) damgası vurulduktan sonra dışarıya çıkar. Dolayısıyla olay yazılı bir metin tarzında ceaevinden çıkmış değildir. Ancak olay şöyle olduğu bizatihi hükümlünün kendisini tarafından ilgili savcıya yazılı ifade olarak verilmiştir; Avukatıyla yaptığı bir görüşme sırasında mektubu muhteviyatını sözlü olarak söylediğini avukatının da bunu not olarak aldığını söylemiştir. Dolayısıyla, cezaevinden yazılı bir metin çıkmamıştır. Ancak avukat müvekkil ilişkisi doğal olarak savunma hakkı çerçevesinde özel bir durum arz ettiğinden konunun dışarıya yansıması ve meydana gelişi böyledir. İlgili savcılıklar konuyla ilgili inceleme ve soruşturmayı başlatmışlardır.''

301. madde ile ilgili olarak sivil toplum örgütleri tarafından ortaya çıkarılan metinlerle ilgili bir soru üzerine ise Çiçek, ''Bazı sivil toplum örgütlerinin (301 aynen kalsın) talepleri var. Daha önce de 236 sivil toplum kuruluşunun metnin aynen kalması yönünde talebi olmuştu'' dedi.

''Fikir özgürlüğü belirli bir düzeyde yapılırsa bir anlam ifade eder, aksi halde fikir özgürlüğü hakaret özgürlüğü değildir, aşağılama özgürlüğü değildir'' diyen Çiçek, herkesin bulunduğu noktadan kendi metnini, ''en doğru metin'' olarak kabul ettiğini anlattı.

Çiçek, ''Dink suikastına adı karışanların daha önceki yargılanmaları ile ilgili bir takım eleştirileri var, Trabzon'daki rahip cinayeti gibi, üzerine çok fazla gidilmediği gibi iddialar atıldı, siz bakanlık olarak bütün bu boyutun adli yönüyle ilgili bir inceleme ya da soruşturma yapıyor musunuz?'' sorusunu ''Adalet Bakanlığı, hakimlerin amiri değildir onlara emir vermez, önündeki somut olayda hangi hukuk kurallarını uygulayacak, yargılamayı nasıl yapacak, heyet nasıl teşekkül edecek, bunun kararını biz vermiyoruz'' şeklinde yanıtladı.

Kaynak: AA