Cıa, Kişilerin Telefon Görüşme Bilgileri İçin At&t'ye Para Ödüyor

Cıa, Kişilerin Telefon Görüşme Bilgileri İçin At&t'ye Para Ödüyor

Amerika'daki milyonlarca telefon kullanıcısının bilgileri paylaşıldı.

Cıa, Kişilerin Telefon Görüşme Bilgileri İçin At&t'ye Para Ödüyor

Mahmut Saral - - Son yıllarda "güvenliğin" gerekçe gösterilerek birçok dinlemenin gerçekleştiğini, belge ve bilgi talebinde bulunulduğunu, birçok farklı kaynaktan gelen haberler aracılığıyla öğreniyoruz. "Güvenlik" için yapıldığı söylenilse de, insanların özel bilgilerinin kendi haberleri dışında paylaşıldığı için pek güvende olduğunu söylemek zor.

Mesela son örneklerden bir tanesi: Amerika hükümetinin Google ve Yahoo sunucularına gizlice girip, sayısız bilgiyi kopyaladığı ileri sürülmüştü. Böyle bir haberin çıkmasından ötürü Google ve Yahoo yetkilileri de mutlu olmadı tabii. ve bir örnek de şimdi verelim...

Merkezi Amerika'da bulunan AT&T telekomünikasyon firmasının, para karşılığında uluslararası telefon görüşme bilgilerinin CIA'yle paylaştığı belirtildi. New York Times'a konuşan hükümet yetkilileri, bu verilerin alınması için her sene 10 milyon dolardan fazla paranın ödendiğini söylüyor. Gerekçe ise yine aynı: Güvenlik.

Amerikalı yetkililer, özellikle terör olaylarının önüne geçilmesi ve suçlarla ilişkili kişilerin kolaylıkla bulunabilmesi için böyle bir takip sisteminin başlatıldığını belirtiyor. Yine de haberde, bu anlaşmanın zorunlu olmadığı belirtilmiş.

Bu durum, kullanıcılar arasında güvensizlik duygusunu da kısa sürede yükseltebilir. Zira birçok kişinin bilgilerine ulaşılma şansı var. Ne dersiniz?

Ek olarak, dün yaptığımız haberde de İngiltere'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkeyi gizlice dinlediğinden söz etmiştik.

Mahmut Saral - Teknokulis : http: //www.teknokulis.com