CHP Zonguldak İl Başkanlığı Kongresi'ni Yayla Kazandı
Haberler » Güncel » Haber

CHP Zonguldak İl Başkanlığı Kongresi'ni Yayla Kazandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanlığı Kongresi'ni Mevcut Başkan Osman Yayla Kazandı. Yayla ve İdris Şahin'in Adaylığını Koyduğu Kongrede, 184 Oy Alan Yayla Yeniden CHP İl Başkanı Oldu.

CHP Zonguldak İl Başkanlığı Kongresi'ni Yayla Kazandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanlığı Kongresi'ni mevcut başkan Osman Yayla kazandı. Yayla ve İdris Şahin'in adaylığını koyduğu kongrede, 184 oy alan Yayla yeniden CHP İl Başkanı oldu.

CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay'ın divan başkanlığını yaptığı 33. Olağan Genel Kurulu Genel Maden İşçileri Sendikası Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Kongreye çok sayıda delege katıldı. Zonguldak ve Ereğli Belediye Başkanları'nın adaylardan İdris Şahin'i, Zonguldak Milletvekilleri Ali Koçal ve Ali İhsan Köktürk'ün de mevcut il başkanı Osman Yayla'yı desteklediği genel kurulda, adaylar ve belediye başkanlarının birbirleri için sert sözleri damgasını vurdu. Bir delege, 65 yaşında olduğunu, en büyük arzusunun ölmeden önce CHP'yi iktidarda görmek istediğini kaydetti.

Ereğli'nin CHP'li Belediye Başkanı Halil Posbıyık, divan heyetinden söz alarak yaptığı konuşmada, "Ben, Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, Gökçebey Belediye Başkanı Zeki Kılıçaslan, pasifize edilmiş durumdayız, CHP için çalıştırılmıyoruz. Elimiz kolumuz bağlanıyor, CHP nasıl başarı yakalayacak? Demek ki küçük olsun benim olsun diye bir anlayış var. Benim Osman Yayla ağabeyim çok saygıdeğer, çok sosyal bir insandır. Gerçi benim için cenazesi kılınmaz fetvası verdi ama yine de ona dargın değilim." diye konuştu.

Bunun üzerine söz alan CHP Zonguldak İl Başkanı Yayla ise Posbıyık'ın iddialarına şu sözlerle cevap verdi: "Sayın başkanın partimizle ilgili birkaç kez basına vermiş olduğu demeç bizleri hayli üzmüştür. En sonunda gazetecilerin sorusuna şöyle cevap verdim. Halil Başkan, akıllıdır, çalışkandır. Bu yaptığı yanlışın farkına varacaktır dedim ve Yunus Emre'den bir deyiş arz ettim. Dedim ki: Gönül kılan insanın kıldığı namaz bile kabul olunmaz. Bunun anlamı gönül kırmanın günah olduğudur. Başka bir anlamı yok."

Konuşmalar sırasında, delegelerden yükselen sesler üzerine divan başkanı Okay, sık sık partilileri ikaz etti. (CİHAN)