CHP Töreninde İstiklal Marşı Skandalı

CHP Töreninde İstiklal Marşı Skandalı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Adana Merkez Yüreğir İlçesi Havutlu Belde Binasının Açılışında İstiklal Marşı Skandalı Yaşandı. Törenin Sunuculuğunu Yapan CHP Yüreğir İlçe Yöneticisi Emekli Öğretmen Nezir Akpınar, İstiklal Marşı'nın Son İki Mısrasını Unutunca, Yarıda Bıraktı.

CHP Töreninde İstiklal Marşı Skandalı

CUMHURİYET Halk Partisi'nin (CHP) Adana merkez Yüreğir İlçesi Havutlu Belde binasının açılışında İstiklal Marşı skandalı yaşandı. Törenin sunuculuğunu yapan CHP Yüreğir İlçe yöneticisi emekli öğretmen Nezir Akpınar, İstiklal Marşı'nın son iki mısrasını unutunca, yarıda bıraktı. İkinci okuyuşunda ise yine şaşırdı. Törene katılan CHP'li milletvekilleri, İstiklal Marşı'nın yanlış okunmasını, "Heyecandan olan bir aksaklık. İnsanız hepimiz hata yapabiliriz" diyerek değerlendirdi.

CHP'nin Havutlu Belde binasının açılışına, CHP Adana Milletvekilleri Gaye Erbatur, Tacidar Seyhan, Uğur Aksöz, Kemal Sağ, Ziya Yergök, Adana İl Başkanı Serdar Seyhan, Seyhan ve Yüreğir ilçe yöneticileri, partililer ve çok sayıda vatandaş yaklaşık 100 araçlık konvoy halinde korna çalarak gitti. Tören öncesi, milletvekilleri beldedeki kahvehaneleri ziyaret edip, vatandaşların sorunlarını dinledi.

Milletvekilleri daha sonra CHP'nin belde binasının açılışına katıldı. CHP Yüreğir İlçe yöneticisi emekli öğretmen Nezir Akpınar'ın sunuculuğunu yaptığı belde binasının açılış töreni, Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşuyla başladı. Akpınar, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın söyleneceğini anons edip, mikrofonla söylemeye başladı. Törene katılanların da eşlik ettiği marş sırasında Akpınar, marşın bir kaç yerini yanlış söyledi. Yanlışlığın verdiği heyecanla da marşın son iki mısrasını unutunca, okumayı bıraktı.

İstiklal Marşı'nı yanlış okuduğu için törene katılanlardan özür dileyen Akpınar, anonsuna devam ederek Yüreğir İlçe Başkanı'nı konuşma yapması için kürsüye davet etmek istedi. Bu sırada vatandaşlardan bazıları ile milletvekilinden Tacidar Seyhan, Gaye Erbatur ve Ziya Yergök yerlerine oturdu. CHP Adana İl Başkanı Serdar Sayhan, eliyle işaret yaparak İstiklal Marşı'nı yeniden okunmasını istedi. Bu işareti gören milletvekilleri de oturdukları yerden kalktı. Akpınar, davetlilerden tekrar özür dileyip yeniden İstiklal Marşı'nı okumaya başladı. Tekrarlanan marşın bir kaç yerini yine yanlış okuyan Akpınar, buna rağmen devam edip, marşı hatalı okumayla tamamladı. Marşın ikinci kez yanlış okunmasına kimse ses çıkarmayınca törene devam edildi.

Daha sonra milletvekilleri hep birlikte belde binasının açılışını yaptı.

'HEYECANLANDIM'

İki kez İstiklal Marşı'nı yanlış okuyan Nezir Akpınar, şeker hastası olduğunu ve törende çok heyecanlandığı için marşı yanlış okuduğunu söyledi. Akpınar, "CHP'de aktif olarak görev yapıyorum. Törende o kadar kalabalığı karşımda görünce heyecanlandım. Heyecanımdan dolayı son iki mısrayı unuttum ve yanlış okudum. Atatürkçü bir öğretmenim. Böyle bir talihsizlik oldu. Herkesten çok özür dilerim" dedi.

'HEPİMİZ HATA YAPABİLİRİZ'

Akpınar'ın Atatürkçü bir öğretmen olduğunu belirten Milletvekili Erbatur da, bu olayın herkesin başına gelebileceğini söyledi. Erbatur, "Heyecandan olan bir aksaklıktı. Herkesin başına gelebilir. İnsanız, hepimiz hata yapabiliriz. Nezir Akpınar, Cumhuriyet'e ve Atatürk'e bağlı bir öğretmenlik yapmıştır. Böyle coşkulu bir kalabalığı görünce heyecanlanmıştır" diye konuştu. Milletvekili Tacidar Seyhan da olayı Akpınar'ın heyecanına bağlayarak, "Anlayışla karşılamak gerek. Cumhuriyetçi bir öğretmen olan arkadaşımızın bu yanlışını, duygusallığını Cumhuriyet sevgisine bağlıyoruz" dedi.

Kaynak: DHA