CHP'nin "Eğitici Eğitimi" Katılım Belgesi Dağıtım Töreni - Haberler
Haberi Paylaş

CHP'nin "Eğitici Eğitimi" Katılım Belgesi Dağıtım Töreni

AA - Haberler | Güncel
CHP'nin

"Cumhuriyet tarihinin hangi dönemini alırsanız alın, bırakın genel başkanı, hiçbir CHP'li hiç kimsenin önünde diz çökmemiştir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,

"Cumhuriyet tarihinin hangi dönemini alırsanız alın, bırakın genel başkanı, hiçbir CHP'li hiç kimsenin önünde diz çökmemiştir" dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı'nın sorumluluğunda yürütülen "Eğitici Eğitimi"ne katılan bin 900'ü aşkın üye için ATO Congresium Kongre Merkezi'nde düzenlenen katılım belgesi dağıtım töreninde konuştu.

Kendisinden önce söz alan Sarı'nın, "üç kişiyle yola çıktıklarını" söylediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Bugün 3 kişiden 2 bin kişiye ulaştık, Türkiye'nin her ilinde, her ilçesinde artık eğitmenimiz olacak, siyasal bilincimiz, ortak aklımız olacak" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bir siyasal parti iktidarı amaçlıyorsa, ülke yönetiminde söz sahibi olmak istiyorsa, "neyi, nasıl yapacağını" geniş kitlelere aktarması gerektiğini söyledi.

Eski parti genel merkezini 9 Eylül 2011'de eğitim merkezine dönüştürdüklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, burada başlayan eğitimlerde önemli mesafe katettiklerini belirtti.

Çağdaşlaşma yolunda hedef ortaya koyan bütün ülkelerin eğitimi ön planda tuttuklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Düne kadar 'partinin okulu yok, gençler eğitilmiyor' denilirdi. Bunu aştık. Artık gençlerimiz, her kuşaktan insanımız parti okulunda eğitiliyor. Bir şey daha yapacağız. Tüzüğümüze koyduk, parti içinde yükselmenin yolu da parti okulundan geçecektir, artık" dedi.

Cumhuriyetin kuruluş yıllarında okuma yazma oranının yüzde 3 olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Diyorlar ya; 'sizler neler yaptınız' diye. O günün koşullarından Türkiye'nin tarihine bakamayanlar, bugünün değerleriyle tarihi yorumlayanlar aslında, tarih fukarasıdırlar. Tarihi bilmek, bulunulan koşulları değerlendirmek demektir. Okuma yazma oranının yüzde 3 olduğu bir Türkiye'de, sıtmadan insanların kırıldığı bir Türkiye'de, binlerce çocuğun yetim kaldığı bir Türkiye'de millet okullarıyla başladı önce. Köy enstitüleri ile devam ettiler. Tarihi bilmeyen bir insan 10'ncu yılın heyecanını ruhunda duyamaz zaten. O heyecanı duyamaz. Biz tarihimizi biliyoruz, okullarda verilecek tarihimiz, gerçekleri öğreneceğiz, bununla yola çıkacağız ve herkesi kucaklayacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, 'halka dokunacağız' diye bir ifade yok, biz zaten halkız, halkın içindeyiz. Bizi farklı anlatmak istiyorlar belli kişilere, belli yerlere. Anlatanları çok iyi bilmeliyiz. Biz özümüzden kopmadık. Bize bazen bugün bazen de geçmişe dayanarak ciddi suçlamalar yapılıyor. Buradan söylüyorum; Cumhuriyet tarihinin hangi dönemini alırsanız alın, bırakın genel başkanı, hiçbir CHP'li hiç kimsenin önünde diz çökmemiştir. Biz gücümüzü halktan alıyoruz. Bırakın herhangi olağan bir CHP'liyi, hiçbir CHP'li yönetici için 'onu kullanın, deliğe süpürmeyin' bir laf asla ve asla söylenmemiştir."

Hiçbir ortamda kendilerini kullandırtmadıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu,

"Biz halka adanmışlığın, siyasetin özü olduğuna inanan bir siyasal partiyiz. Bireysel çıkarlar için yola çıkmadık, yakınımız, eşimiz, dostumuz, kardeşimiz köşeyi dönsün diye yola çıkmadık. Siyasal gücümüzü kullanıp çocuklarımız gemi sahibi olsun diye yola çıkmadık, yakınlarımız kardeşlerimiz ihale alsınlar, halkı soysunlar diye yola çıkmadık. Milletin en temiz duygularını inancını sömürerek yola çıkmadık, halkın inancına da kimliğine de saygı gösterdik. Bizim aldığımız eğitim budur" diye konuştu.

-"CHP'li olmak için insanda mangal gibi yürek gerekir"-

"CHP'li olmak kolay bir şey değildir" diyen Kılıçdaroğlu, "CHP'li olmak için insanda mangal gibi yürek gerekir. Güçlü, kararlı olmak gerekir. Türkiye'nin siyasi tarihine bakın çöp sepetinde belki bine yakın parti görürsünüz, ama bugüne kadar ayakta kalan, onuruyla kalan, dünya siyasi tarihinde de ender olan siyasal partilerden birisidir CHP" ifadelerini kullandı.

İnsanların inançları, kimliği üzerinden siyaset yapmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, siyaseti, "bu ülkede insanların karnı nasıl doyar" diye yaptıklarını kaydetti.

Gelinen noktayı tüm CHP'lilerin iyi anlatması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, "Ülkeyi kan gölüne döndürdüler. Biz tarihin her döneminde her zaman barıştan yana olduk. Çünkü biz biliyoruz ki Mustafa Kemal Atatürk'ün

'Yurtta barış, dünyada barış' sözleri sadece Türkiye için, insanlık için söylenmiştir" dedi.

Hükümetin Suriye politikasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Suriye'de yanlış yaptıklarını söyleyen tek parti var, CHP. Bizi eleştiriyorlar, 'Neden Suriye politikamızı eleştiriyorsunuz-' diyorlar. Artık bu ülkenin Dışişleri Bakanı da bu ülkenin sözüm ona Başbakanı da bütün dünyada alay konusu oluyorlar. Ayakları yere basmayan politikalarla Türkiye'yi tehlikeye sokuyorlar. Bu ülkenin gencecik evlatlarını savaş alanına sokmak için adeta yarışıyorlar. Meraklıysan, önce kendi çocuklarını göndereceksin askere, adam gibi göndereceksin. Onun için söylüyoruz CHP'li olmak kolay değildir, zordur diye. Biz bütün devrimlerin altında imzası olan bir siyasal gelenekten geliyoruz. Çok partili yaşama geçerken bu ülkeye demokrasi gelsin diye mücadele ettik. Şimdi çok partili yaşamdan neredeyse tek partili yaşama gideceğiz.

Valiler, diğer bürokratlar, emniyet müdürleri, kaymakamlar, tamamen neredeyse AKP'nin tezgahından geçmiş, oralara oturtulmuş kişiler gibi duruyorlar. Dün açıklama yapıyor, sözüm ona Türk büyüğümüz, neymiş, efendim Çanakkale'ye Diyarbakır'dan gitmişler, AKP Kadın Kolları ile valilerin işbirliği ile. Bu valiler ne zamandan beri siyasi partilerle işbirliği yapmaya başladılar. Devletin geleneğinde böyle bir şey var mı- O valilere söylüyorum, acaba CHP'li gençlik kolları veya kadın kollarıyla da işbirliği yapmaya hazır mısınız- Devleti ne hale getirdiler. Yeniden Cumhuriyeti kurmak, yeniden mücadele etmek, kararlılığımızı sürdürmek, çok partili yaşamı sürdürmek hepimizin görevidir."

-"Eski parti kültürünü bırakacağız"-

"Eski parti kültürünü bırakacağız" diyen Kılıçdaroğlu, "Bizim parti kültüründe dayanışma, halka adanmışlık, halk için çalışmak vardır, bizim parti kültürümüzde kendimiz için değil halk için mücadele etmek vardır... Bu parti kültüründe dedikodu yoktur, bir birlerinin açıklarını arama yoktur" ifadelerini kullandı.

Halktan yana, mazlumdan yana yeni bir ruha ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, mazlumların sesi olacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"21'nci yüzyılın Türkiyesinde 1940'ların toplama kampları kuruluyorsa, ona karşı mücadele edecek tek parti vardır, o da CHP'dir. Sıkıyönetim dönemlerinde bile bunlar yaşanmadı. Bilim insanları, yazarlar, avukatlar, milletvekilleri, askerler... Nerede bunlar- Toplama kamplarındalar. 12 Eylül döneminde aydınlar ve demokratlar için başlatılan sürek avı, 2011-2012-2013 Türkiye'sinde aynen devam ediyor, sadece bunların apoletleri yok. Bütün dünyada AKP iktidarının maskesini indirdik artık. Bütün dünya artık gerçekleri görüyor. Türkiye'de de maskesini indirmek için çaba harcayacağız. Maskeyi indirmek için sakın medyaya güvenmeyin, biz ayaklarımıza ve aklımıza güveneceğiz. Enerjimize güveneceğiz, sokak sokak, cadde cadde, mahalle mahalle gezeceğiz."

Kılıçdaroğlu, törene yurdun çeşitli yerlerinden gelenlerin tamamının yol paralarını kendi ceplerinden ödediklerini belirtti.

(Sürecek)

Muhabir: Barış Gündoğan

Yayıncı: Erdem Gültekin - ANKARA

AA - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
title