CHP'nin Başbakan Erdoğan Hakkında Verdiği Gensoru Önergesi

CHP'nin Başbakan Erdoğan Hakkında Verdiği Gensoru Önergesi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP'nin Başbakan Erdoğan Hakkında Verdiği Gensoru Önergesinin, Gensorunun İtibarını Düşürdüğünü Söyledi. 1 Mayıs Olaylarında Kimsenin Burnunun Kanamadığını, Can Kaybı Yaşanmadığını Belirten Atalay, "Onun İçin Kendimi Şanslı Sayıyorum ve Bununla da Gurur Duyuyorum" Dedi.

CHP'nin Başbakan Erdoğan Hakkında Verdiği Gensoru Önergesi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP'nin Başbakan Erdoğan hakkında verdiği gensoru önergesinin, gensorunun itibarını düşürdüğünü söyledi. 1 Mayıs olaylarında kimsenin burnunun kanamadığını, can kaybı yaşanmadığını belirten Atalay, "Onun için kendimi şanslı sayıyorum ve bununla da gurur duyuyorum" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeler tamamlandı. Gensoru görüşmelerine Başbakan Erdoğan da katıldı. Görüşmelerde hükümet adına konuşan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Bugün 13 Mayıs ve biz halen 1 Mayıs'ı konuşuyoruz. Aslında 1 Mayıs'la ilgili söylenmedik hiçbir söz kalmadı" diye konuştu.

Meclis'te bir Başbakan için gensoru vermenin çok ciddi bir iş olduğunu ve olağanüstü bir durumda söz konusu olabileceğini kaydeden Atalay, bu tartışmaların üzerinde her şey konuşulduktan, ilgili bakan her türlü bilgilendirmeyi yaptıktan sonra tekrar gensoruya dönüştürülmesinin bir anlamda gensorunun itibarını da düşürdüğünü söyledi. Atalay, "Aslında bu gensoru, 'niye görevinizi yaptınız' diye veriliyor. Hepimizi üzen bazı görüntüler olsa da bir anlamda kimsenin burnunun kanamadığı, can vermediğimiz, büyük yaralının olmadığı 1 Mayıs üzerinde buradayım. Onun için kendimi şanslı sayıyorum ve bununla da gurur duyuyorum" şeklinde konuştu.

İstanbul ve Ankara dışında 1 Mayıs kutlamalarında hiçbir olay yaşanmadığını, ülkenin her köşesinde şenlik içinde kutlandığını ifade eden Atalay, 1 Mayıs'ın bayram havasında kutlanması için hükümet olarak ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. Atalay, şunları söyledi:

"Biz o tedbirleri almasaydık görevimizi ihmal etmiş olurduk. Bugün farklı şeyleri konuşurduk. Ben görevimi yaptım, emniyet görevini yaptı. Görev yaparken hiçbirimizin hoşlanmadığı, görmek istemediği görüntüler oldu. Üzerindeyiz. O ortamda her şeyin kontrolü gerektiği gibi sağlanamayabiliyor. Görev yapanlar kamu görevlisidir. Hata yapanlar üzerinde gerekli değerlendirmeler yapılır, müeyyideler uygulanır. Ama vatandaşlarımız büyük oranda zarar almamıştır. Biz onun tesellisi içindeyiz." Hastaneye gaz bombası atılması ve DİSK binasıyla ilgili açıklama yapmak istediğini belirten Atalay, halen üzerinde çalışıldığını, ön raporun çıktığını, bunların peşini bırakmayacaklarını ifade etti. Atalay, zamanı gelince o açıklamaları yapacağını söyledi. Taksim inadının olayı bu noktaya getirdiğini dile getiren Atalay, 1978 yılından beri Taksim'in bu tür toplantılara kapalı olduğunu hatırlattı. Hiçbir hükümetin Taksim'in özelliğinden ve risklerden dolayı Taksim'i mitinglere açmadığını kaydeden Atalay, Taksim'in hiçbir toplantıya açılmadığını, kendiliğinden kümelenmeler olabileceğini belirtti. Polis teşkilatının iftihar ettikleri bir kurum olduğunu belirten Atalay, içinde yanlış yapanlar varsa onlar için gerekenin yapılacağını vurguladı.

(ZÇ-CC-CC-Y)