CHP Myk Üyelerinin Tümü İstifa Etti

CHP Myk Üyelerinin Tümü İstifa Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Merkez Yönetim Kurulu (Myk) Üyelerinin Tümünün İstifalarını Genel Başkan Baykal'a Sunduklarını, Baykal'ın da Üyelerin Görevlerine Devam Etmesini İstediklerini Bildirdi.

CHP Myk Üyelerinin Tümü İstifa Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin tümünün istifalarını Genel Başkan Baykal'a sunduklarını, Baykal'ın da üyelerin görevlerine devam etmesini istediklerini bildirdi.

Erdem, saat 14.00'te başlayan ve halen sürmekte olan MYK toplantına ara vererek bir basın toplantısı düzenledi. Erdem, toplantıda öncelikle seçim sonuçlarını ele aldıklarını belirterek, bazı kararlar aldıklarını söyledi. Üyelerin kendi seçim bölgelerindeki sorunlarla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili değerlendirmelerini aktardıklarını belirten Erdem, seçim sonuçlarının daha sağlıklı değerlendirilmesi için 2 komisyon kurulmasına karar verildiğini kaydetti. Seçim sonuçlarının daha profesyonel

ekipler tarafından değerlendirilmesi kararı aldıklarını kaydeden Erdem, seçim sonuçlarına hangi sosyolojik faktörlerin sebep olduğuna dair çalışma yapılacağını söyledi. Erdem ayrıca, yeniden yapılanma kapsamında, örgütsel çalışmalar, propaganda çalışmaları ile parti içi eğitim ile ilgili de çalışma yapılacağını bildirdi. Erdem, yerel seçimlere yönelik çalışmaların hızlandırılması kararı alındığını da kaydetti. CHP Parti Meclisi'nin 2 Ağustos Perşembe günü saat 11.00'de toplantıya çağırıldığını ifade eden

Erdem, çeşitli bölgelerdeki seçim bölgelerinde çalışma yapılarak, rapor sunulması için de heyet oluşturulmasına karar verildiğini söyledi.

Erdem toplantıda, MYK üyelerinin tümünün istifalarını Genel Başkan Deniz Baykal'a sunduklarını da belirterek, Genel Başkan'ın da teşekkür ettiğini ancak üyelerin görevlerini sürdürmelerinin uygun olduğunu söylediğini bildirdi. Erdem, bir soru üzerine olağan kurultay için sürecin sürdüğünü ama istifaların ardından Genel Başkan'ın ne yapılacağını karar vereceğini söyledi.

CHP MUHALİFLERİNE TEPKİ

Erdem, muhalif grubun açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise, Mehmet Moğultay'ın da, Hikmet Çetin'in de, Onur Kumbaracıbaşı'nın da, Celal Doğan'ın da kendi istekleriyle CHP'den ayrılan kimseler olduğunu, Mustafa Sarıgül'ün de ihraç edildiğini hatırlattı. Bu isimlerin ideolojilerinin de berrak olmadığını, CHP'ye katkı verip vermediklerinin belli olmadığını ve 'CHP'ye oy vermeyin' dediklerini belirten Erdem, CHP ile ilgili olmayanların CHP ile ilgili bir şey demeye haklarının olmadığını söyledi. Erdem,

seçim sonuçları ile ilgili iyi niyetli eleştirilere kulak vereceklerini de belirterek, ancak parti üyesi olmayanların böyle bir açıklama yapmalarının doğru olmadığını söyledi. Erdem, "Bu CHP'yi tahrip etmekle meşgulsünüz demektir. İstifa yetmez, siyaseti de bırakmaları gerektiği anlayışını kabul etmek mümkün değildir" dedi.

Parti meclisinde yeni MYK seçimi yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine ise Erdem, bunun parti meclisinin kendi iradesine bağlı olduğunu söyledi. Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığını kabul etmeyeceklerini de sözlerine ekleyen Erdem, Başbakan Erdoğan ve Baykal'ın gazetelerde yazıldığı gibi bir görüşme yapmadıklarını söyledi. Erdem, DSP'li vekillerin CHP'den ayrılmalarının şu an için söz konusu olmadığını da belirterek, "Takdir onlarındır" diye konuştu.

(MÜG-MÜG-MEF-Y)