CHP Milletvekilleri Nazlıaka, Aygün ve Cihaner Ysk'ya Geldi

CHP Milletvekilleri Nazlıaka, Aygün ve Cihaner Ysk'ya Geldi

CHP Milletvekilleri Nazlıaka, Aygün ve Cihaner Ysk'ya Geldi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

CHP’li Milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Hüseyin Aygün ve İlhan Cihaner, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) geldi.

CHP'li Milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Hüseyin Aygün ve İlhan Cihaner, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) geldi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Yüksek Seçim Kurulu'na geldi. YSK çıkışı açıklama yapan Nazlıaka, "Saat 15.00'a kadar bugün ilçe başkanlıklarımız itiraz ettikleri sandıklara yönelik olarak ilçe seçim kurullarına itirazda bulundular. İtiraz dilekçelerini ilettiler. Tarafımızdan verilen dilekçeyle ilgili bir bilgi kirliliği var. Bu dilekçe itiraz süresinin saat 17.00'a kadar uzatılması şeklinde değildi. Bu dilekçe ilçe seçim kurullarındaki tutanakların, birleştirilmiş tutanak olarak il seçim kuruluna asılmasına yönelikti. Bunun normal şartlar altında şuan asılmaması gerekiyor. Önce itirazlar değerlendirilmeli ondan sonra il seçim kurulunda asılması gerekiyor. Bunun kaldırılmasına yönelik bir dilekçe verdik. Dilekçeyi şu anda YSK bir toplantı yaparak değerlendirecek. Büyük ihtimalle onlarda zaten kaldıracaklar. Burada bugün saat 15.00'a kadar ilçe seçim kurullarına yapılan itirazlar 48 saat içinde değerlendirildikten sonra, o itirazlar kabul edildiği takdirde, il seçim kuruluna başvuru da yapılacak. İl seçim kurulundaki başvuru yine 48 saatlik bir süre içerisinde değerlendirilecek. 6 Nisan'a kadar bu süreç eğer itirazlar kabul edilirse devam edecek ve 6 Nisan'a kadarda YSK son kararı söyleyecek. 9 Nisan'a kadar da üç günde YSK'nın süresi var. En geç 9 Nisan'a kadar Ankara'nın kaderinin hangi elleri teslim edildiği belirlenmiş olacak" şeklinde konuştu.

"ŞU ANDA YSK'DA HERHANGİ BİR OY SAYIM DÖKÜMÜ YOK"

Ankara'daki durumun nasıl göründüğüne ilişkin soru üzerine CHP Milletvekili Cihaner ise şunları söyledi:

"Genel Merkez'de çok fazla sayıda arkadaşımız tek tek her bir sandık sonucunu inceliyor. İtiraz edilmesi gereken sandıklara itirazlarını yapıyor. Yurttaşlarımızın şunu bilmesi lazım. Partimiz, partimiz adına YSK'da bulunan arkadaşlarımız, hareket eden avukat arkadaşlarımız yurttaşlarımızın tek bir oyunun bile peşine düşüyor. Onun zayi olmaması için uğraşıyor. Özellikle sosyal medyada çok bilgi kirliliği var. Sandıklardaki bize ait olan ıslak imzalı tutanak dediğimiz tutanakların tamamı sisteme girildi. Karşılaştırmalar yapılıyor. Şu anda YSK'da herhangi bir oy sayım dökümü yok. Bugün itirazlar ilçe seçim kurullarına yapılıyor. Buraya yapılan itiraz teknik bir itiraz birleştirme tutanaklarıyla ilgili. Şu andaki tabloya bakarak net bir şey söylemek biraz spekülatif olacaktır. Melih Gökçek'in yaptığı açıklamaları biraz erken buluyoruz. Birkaç gün içerisinde belli olur."

Islak imza tutanaklarındaki usulsüzlüğün olup olmadığının sorulması üzerine Cihaner, "Çok fazla var, kaydırmalar olmuş. Bazı sandıklarda sıfır oy var. Bunların hepsiyle ilgili arkadaşlarımız, hukukçularımız gerekli girişimi yaptılar, yapıyorlar. Bir de muhtar pusulalarının atıldığı zarfların akıbeti var. Bunların hepsi biraz daha belirsiz hale getiriyor" dedi.

CHP'nin İstanbul adayı Sarıgül'ün 3 bin 500 sandıkta yanlışlık yapıldığına ilişkin açıklamasıyla ilgili soruya Cihaner, "Şu ana kadar yaptığım tespitler teknik tespitlerdi ama neredeyse insanın gözünden sürmeyi çalabilecek bir siyasi iktidar her şeyi yapabilir. Buradaki sorunumuz insanların oyuna sahip çıkması gereken devlet mekanizmasının burada tarafsız davranmıyor olması. Güvencemiz yargıdır, YSK'dır umuyoruz ki şaibesiz sonucu en kısa sürede elde ederiz" ifadelerini kullandı. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title