CHP Milletvekili Ünlütepe'den Bakan Atalay'a Soru Önergesi

CHP Milletvekili Ünlütepe'den Bakan Atalay'a Soru Önergesi

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, Afyonkarahisar'da Meydana Gelen ve Şanlıurfalı 9 Tarım İşçisinin Öldüğü Trafik Kazasının Nedenleriyle İlgili İçişleri Bakanı Bekir Atalay'ın Cevaplaması İçin TBMM'ye Bir Soru Önergesi Verdi.

CHP Milletvekili Ünlütepe'den Bakan Atalay'a Soru Önergesi

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, Afyonkarahisar'da meydana gelen ve Şanlıurfalı 9 tarım işçisinin öldüğü trafik kazasının nedenleriyle ilgili İçişleri Bakanı Bekir Atalay'ın cevaplaması için TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

Ünlütepe'nin soru önergesinde, "12.04.2008 tarihinde kasasında taşıdığı mevsimlik tarım işçilerini Şanlıurfa'dan Eskişehir'in Çifteler ilçesine götüren kamyonun neden olduğu kaza sonucu 9 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 35 yurttaşımız ise yaralanmıştır. Şanlıurfa'dan hareket eden kamyon, kazanın meydana geldiği Afyonkarahisar Emirdağ-Çifteler karayolu 25. kilometreye kadar trafik ekiplerince hiç denetlenmiş midir? Kasasında 44 kişi taşıdığı anlaşılan bu kamyonun trafikte seyretmesine nasıl izin verilmiştir? 9 kişinin hayatını kaybettiği, 35 yurttaşımızın yaralandığı bu kazanın meydana gelmesinde, bakanlık olarak ne kadar sorumluluğunuz vardır? Geçtiğimiz yıl meydana gelen, çoğunluğu çocuk ve kadın 28 tarım işçisinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı iki ayrı kazadan sonra, benzer bir kazanın bu yıl da yaşanması, bakanlığınızın gereken önlemleri almakta yetersiz kaldığını göstermez mi? Mevsim itibariyle tarım işçilerinin taşınmalarının yoğunluk kazandığı bu dönemde benzer üzücü olayların tekrarlanmaması için hangi önlemler alınacaktır?" ifadeleri yer aldı.

(MD-OK-Y)

Kaynak: İHA