CHP Maden Kazalarını Araştırıyor

CHP Maden Kazalarını Araştırıyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, maden ocaklarında geçen yıl 35 madencinin yaşamını yitirdiğini belirterek bundan böyle maden kazalarının olmaması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, maden ocaklarında geçen yıl 35 madencinin yaşamını yitirdiğini belirterek bundan böyle maden kazalarının olmaması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

Bartın'ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'nde çalışan maden işçileri ile bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, maden kazalarının önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya ile birlikte Amasra'daki maden işçilerinin sorunlarını dinleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, maden işçilerinin ölmesinin hak edilen bir ölüm şekli olmadığını ifade etti.

Türkiye'deki yeraltı kaynaklarının çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılmasını istediklerini belirten Akkaya, şöyle konuştu: "Bartın'ın Amasra İlçesinde madenciler ile birlikteyiz. Karaelmasın merkezindeyiz. Madencilerin yüzündeki kara yüz karası değil, ekmek karasıdır. Madencilik zor bir meslektir, fakat hak ettiğini alamamaktadır. Özellikle bu bölgede işçi eksikliği had safhadadır."

Amasra bölgesinde 500 milyon ton kömür rezervi olmasına rağmen 800 işçi ile kömür çıkarılmaya çalışıldığını anlatan Akkaya, şunları söyledi: "Bundan 20 sene önce Genel Maden İş Sendikası'nda 40 bine çıkan üye sayısı bugün 11 bine düşmüştür. Emekli olanların yerine işçi alınmamaktadır. Buradaki rezerve bakıldığında büyük haksızlıktır. Yanlış bir politikadır. Türkiye'deki yeraltı kaynaklarını çıkararak ülke ekonomisine kazandırılması en büyük dileğimizdir. Bu konuda tüm yetkililerin çaba göstermesi gerekmektedir. Ne yazık ki, hükümetler emekle yoğun çalışan kurumlarda özellikle maden sektöründe yeterli ilgi ve alakayı göstermemektedir."

Madencilikte iş kazalarının en büyük sorun olduğunu anlatan Akkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen sene şehit olan 35 madencimizi anıyoruz. Bir daha böyle kazaların olmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Maden kazaları madencinin kaderi değildir. Ölümler madencilerin hak ettiği ölüm şekli değildir. Bunlar önlenebilir bir iş kazalarıdır. Sendikanın da bu konu üzerinde çalışmaları olduğunu biliyoruz. Sendikaların çalışmaları dikkate alınırsa madenlerde bu kadar iş kazası olmayacaktır. Ancak her şeye üretim olarak baktıkları için insana değer verilmeyen gözlerle bakıldığı sürece maden kazalarının da önlenmesi mümkün değildir. Ziyaretimizin nedeni madendeki sorunları yerinde görerek tespit etmektir."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, maden işçilerinin talep ve sıkıntılarını CHP Genel Merkezine aktaracaklarını da sözlerine ekledi. - BARTIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title