CHP'liler "Eğitim Şart" Dedi - Haberler
Haberi Paylaş

CHP'liler "Eğitim Şart" Dedi

AA - Haberler | Politika
CHP'liler

CHP'de haziran ayında başlatılan yerel seçim aday adaylarına yönelik eğitim programına 11 binin üzerinde başvuru oldu 6 bin 500 CHP üyesinin eğitimini tamamladığı program gelecek aylarda da sürecek Genel Başkan Yardımcısı Sarı: "Eğitim çalışmasında bir ana çerçeve sunuyoruz. Bir anlamda seçim dönemindeki propaganda çalışmalarının da eksenini tanımlamış oluyoruz. Bu çalışmalara katılan arkadaşlarımızın tümünün aynı zamanda bir parti aktivisti olduğunu ve seçim döneminde etkin bir propaganda çalışmasının içinde yer alacaklarını biliyoruz"

CHP'nin, 2014'de yapılacak yerel seçimlere yönelik bu yıl haziran ayında başlattığı "Yerel Yönetim Aday Adayı Eğitimi Programı" sürüyor.

Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı'nın koordinasyonunda Parti İçi Eğitim Birimi'nce yürütülen çalışmada, seçimlerde belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclisi üyesi aday adayı olarak başvuracaklar ile muhtar adaylarına yönelik eğitim veriliyor.

Aday adaylarının CHP'nin resmi internet sitesinden başvuru yaparak katılabildikleri eğitim programı bütün şehir ve büyükşehir kapsamında olan 30 il için iki gün, diğer 51 il için ise bir gün olarak gerçekleştiriliyor.

Programda aday adaylarına, "CHP'li olmanın anlamı, partiye üye olmanın getirdiği sorumluluklar ve parti programı" gibi konularda "temel üye eğitimi" verliyor. Bunun yanında başarılı yerel yönetim modelleri ile proje bazlı çalışmalar da aday adaylarına aktarılıyor.

Gelecek aylarda da sürdürülecek eğitim programına 11 bin kişi başvurdu. Haziran ayından bu yana yürütülen çalışma kapsamında 6 bin 500 CHP üyesinin eğitimi tamamlandı. Aralık ayı sonuna kadar başvurularının tamamının eğitim programına katılması planlanıyor. Eğitim programını katılanların çoğunluğunu erkekler oluştururken, kadın aday adaylarının oranı yüzde 26'da kaldı.

-"Adaylar için de eğitim çalışması düşünüyoruz"

Eğitim çalışmalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada programa gösterilen ilginin kendilerini memnun ettiğini, ancak başvuru sayısının Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim takvimini açıklaması ve kamu görevlileri için aday adaylığı sürecinin başlamasının ardından artmasını beklediklerini söyledi.

Temel amaçlarının aday adayı olarak başvuran bütün üyelerin bu eğitimden geçmesi olduğunu belirten Sarı, "Bu eğitim çalışmasında bir ana çerçeve sunuyoruz. Bir anlamda seçim dönemindeki propaganda çalışmalarının da eksenini tanımlamış oluyoruz. Bu çalışmalara katılan arkadaşlarımızın tümünün aynı zamanda bir parti aktivisti olduğunu ve seçim döneminde etkin bir propaganda çalışmasının içinde yer alacaklarını biliyoruz" diye konuştu.

YSK takvimine uygun olarak gerçekleşecek süreçte adaylıkları kesinleşmiş olan üyeler için de aday eğitimi programı hazırladıklarını aktaran Sarı, bunun daha teknik ve seçime yönelik bir çalışma olduğunu belirtti.

Eğitim programına katılan aday adaylarının, toplantılara geldiklerinde "biz bunları zaten biliyoruz" dediklerini ifade eden Sarı, ancak eğitimin ilerleyen saatlerinde farklı bakış açıları kazandıkları, görüş alışverişinde bulundukları için memnun ve olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını da söyledi.

Sarı, seçimlerin ardından da seminerler aracılığıyla çeşitli aşamalarda görev yapan üyelere yönelik eğitimin süreceğini anlattı. - Ankara

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title