CHP Lideri Baykal: "Özelleştirmeler İncelenmeli"

CHP Lideri Baykal: "Özelleştirmeler İncelenmeli"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP İktidarı Zamanında Gerçekleştirilen Özelleştirilmelerin İncelenmesi Gerektiğini Savundu. Baykal, Telekom'un Özelleştirilmesiyle İlgili, "Türkiyedeki Özelleştirme Uygulamalarının Belki Toplum Vidanını En Çok Kanatan Örneklerinden Bir Tanesi Telekom. Telekom Satışı Hiç Kuşku Yok Daha Uygun Şekilde Gerçekleştirilebilirdi Eğer Özelleştirilmesi Gerekiyorsa" Dedi.

CHP Lideri Baykal:

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP iktidarım zamanında gerçekleştirilen özelliştirilmelerin incelenmesi gerektiğini savundu.

Flash TV'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, geçmişte Telekom özelleştirmesinin daha güven verici şekilde ele alınabileceğini söyledi.

Seçimlerde iktidara geldikleri taktirde AKP dönemindeki özelleştirmeleri gözden geçirip geçirmeyeceklerine dair bir soruyu, "Bunların hepsinin bakılması lazım" diye yanıtlayan Baykal, özellikle Telekom'un özelleştirilmesinin Türkiye'nin vicdanını kanattığını ifade etti. Telekom'un daha uygun şekilde özelleştirilebileceğini belirten Baykal, konunun daha güven verici şekilde ele alınabileceğini kaydetti. Baykal, Telekom'un satışıyla ilgili, "Sadece taksitleriyle son zamanlarda yapılan zamlarla getirdiği ek kaynaklarla satışın bedelleri rahatlıkça karşılanır hale geldi. Kendi kendimize, derenin taşıyla derenin kuşunu vurdular" diye konuştu.

İktidara gelmeleri halinde, Telekom özelleştirmesini tekrar ele alıp almayacaklarının sorulması üzerine, "Onu şimdi benim burada oturup 'bunu kabul etmiyoruz, bunu ortadan kaldıracağız' demem çok yanlış olur" diyen Baykal, şunları söyledi:

"Ama bu konuda Türkiye'nin vicdanı kanamaktadır. Bir sıkıntı olmuştur. Tabi bundan sonraki gelişmelerin daha sağlıklı yönlendirileceği açıktır; hiç kuşku yok. Bizim derdimiz, geçmişle hesaplaşmayı hukuken ve meşruiyet çerçevesi içinde yapabildiğimiz ölçüde yapmak ama asıl ilgimizi, dikkatimizi ülkenin geleceğine yöneltmek. Bundan sonda artık böyle ilişkilerin Türkiye'de artık prim yapmayacağını, böyle bir anlayışla Türkiye ile ilişki kurulmayacağını, Türkiye'nin ciddi bir devlet olduğunu göstermektir."(ANKA)