CHP Lideri Baykal İzmir'de

CHP Lideri Baykal İzmir'de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, 76. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Açılışına Katılmak Üzere İzmir'e Geldi.

CHP Lideri Baykal İzmir'de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, 76. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın açılışına katılmak üzere İzmir'e geldi. Fuar açılışına katılmadan önce havaalanında basın açıklaması yapan Baykal, cumhurbaşkanlığı seçiminin yankıları ile ilgili, "Artık Türkiye'den laik bir cumhuriyet olarak kimse söz etmiyor. Ilımlı bir din devletine doğru Türkiye'nin dönüşmekte olduğunu bütün yabancı gazeteciler ısrarla ifade ediyorlar" dedi.

İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nda bir basın açıklaması düzenleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir'i çok özlediğini ve bundan sonra İzmirliler'le daha çok birlikte olacağını belirtti. İzmir'deki seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Baykal, "İzmir'de çok daha iyi sonuçlar almak istiyoruz. Alınan sonucu yeterli görmüyoruz. CHP olarak İzmir'de daha yoğun bir çalışma sürdüreceğiz. Bunun için belediye ile, örgütümüz ve sivil toplum kuruluşları ile el ele vererek daha çok çalışacağız. Ben de her

zaman olduğundan daha çok İzmir'de olacağım" diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin partililere konuşma yasağı getirdiğine dair iddiaları da yanıtlayan Baykal, "O bir yanlış anlama sonucu basına öyle geçti. Öyle bir açıklamam olmadı. Cumhurbaşkanlığı konusunda ben ve arkadaşlarım çok iyi bir görev yaptık ve doğru değerlendirmeler koyduk" dedi.

Baykal, cumhurbaşkanlığı seçiminin yankıları ile ilgili, "Bu konularda biz düşüncelerimizi söyledik, söylediklerimizin çok önemli ve geçerli olduğuna inanıyoruz. Bu konuda hiçbir kuşkumuz yok. Yeni bir değerlendirme yapmamızı gerektiren bir aşamaya gelinmiş değil. Yeni bir değerlendirme nasıl olur? Yahu çok yanlış şeyler söylemişiz, çok memnuniyetle görüyoruz ki çok farklı değişik ve olumlu bir manzara var. Bunu söyleme ihtiyacını hissederiz. Bunu söyleme durumunda değiliz. Bizim bunu söylememizi

gerektiğini hissetiren bir manzara yok. Maalesef yaptığımız uyarıların değerininin, öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılacağına inanıyoruz. Yani Türkiye'nin kimliği ile ilgili büyük bir dönüşüm algılamasının dünyada yerleştiğini bu son seçim dolayısıyla dünya basınında yapılan değerlendirmeler çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Yani artık Türkiye'den laik bir cumhuriyet olarak kimse söz etmiyor. Ilımlı bir din devletine doğru Türkiye'nin dönüşmekte olduğunu bütün yabancı gazeteciler ısrarla ifade

ediyorlar. Sadece bu olay dahi fevkalade önemlidir ve çok ciddi sonuçlar doğurur. Bu, çok üzüntü verici ve bizim yaptığımız değerlendirmeleri maalesef haklı gösteren bir tablo" diye konuştu.

Ayın 5'inde güven oylaması yapılacağını ifade eden Baykal, "CHP olarak meclis içinde, meclis dışında Türkiye'nin her yönünde arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önümüzdeki zamanı bu açıdan en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağız" dedi.

Baykal, düzenlediği basın toplantısının ardından yanına gelen küçük bir kızla bir süre sohbet ettikten sonra, açılışı gerçekleştirmek üzere İzmir Fuarı'na hareket etti.

(YB-OK-Y)

Kaynak: İHA