CHP Lideri Baykal'ın Almanya Temasları

CHP Lideri Baykal'ın Almanya Temasları

Almanya'daki Temaslarını Sürdüren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Partisinin Münih'te Düzenlediği Konferansta, "Yüzümüz Batı'ya Açık, Ama Batı'ya Teslim Olmayacağız" Dedi.

CHP Lideri Baykal'ın Almanya Temasları

Almanya'daki temaslarını sürdüren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Münih'te düzenlediği konferansta, "Yüzümüz Batı'ya açık, ama Batı'ya teslim olmayacağız" dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, Almanya'nın Münih Kenti'ndeki Uluslararası Güvenlik Konferansı'na katılmadan önce, bazı ikili görüşmelerde bulundu. Bavyera Eyaleti Parlamento Başkanı Alois Glück ve Bavyera İçişleri Bakanı Günter Beckstein ile görüşen Baykal, daha sonra Bavyera Başbakanı Edmund Stoiber ile biraraya geldi. Baykal, Stoiber ile Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği hakkında yaklaşık 1 saat görüştüğünü, ancak net bir sonuca varılmadığı için şimdilik bu konuda bir açıklama yapmak istemediğini ifade etti. Daha sonra partinin Münih teşkilatı tarafından düzenlenen konferansa katılan Baykal, yaklaşık 200 kişiye hitaben, ''Yüzümüz Batı'ya açık, ama Batı'ya teslim olmayacağız'' dedi. PDS Milletvekili Prof. Hakkı Keskin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in de hazır bulunduğu konferansta Baykal, ''Türkiye halkına Türk denir. Bunu Atatürk böyle demişti. Bu işte burada bitti. Tekrar bu konuyu tartışmanın bir anlamı yok. Hz. Mevlana dahi asırlar öncesi tüm 72 milleti kucakladığını söylemişti. Bizde ayrım-gayrım yok. Kök, mezhep ayrımı yapanları kınıyoruz. Hepimizin tek gayesi, aynı çatı altında huzur için yaşamak" diye konuştu.

Yaklaşan seçimlere de değinen Baykal, ''Önümüzdeki genel seçimler bizim için tarihi bir fırsat. Herkes boynunun borcu bilip, seçim öncesi görevini layıkıyla yerine getirsin. Burada yaşayan vatandaşların konsolosluklarda ya da konsoloslukların oluşturacağı noktalarda oy kullanarak seçime katılmaları şeklinde elimizden geleni yapacağız. Bu konuda ilk defa Bavyera Hükümeti'nden destek sözü aldık'' ifadelerini kullandı.

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren konferans, partiye yeni katılanlar için düzenlenen rozet takma töreniyle sona erdi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA