CHP Lideri Baykal Antalya'da

CHP Lideri Baykal Antalya'da

Antalya'da Aday Tanıtım Toplantısına Katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sendromu Yaşadığını İddia Ederek, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Seçiminden Sonra Kendisini Toplayamadığını Savundu.

CHP Lideri Baykal Antalya'da

Antalya'da aday tanıtım toplantısına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı sendromu yaşadığını iddia ederek, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra kendisini toplayamadığını savundu.

Talya Otel'de düzenlenen ve çok sayıda partilinin katıldığı tanıtım toplantısında Deniz Baykal, partisinin programlarını anlattı. Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunu 1992'den bu yana dile getirdiklerini belirten Baykal, "Türkiye'de dünyanın en geniş, en kapsamlı dokunulmazlık zırhı var. Türkiye, tehlikeli yolsuzluklar ülkesine dönüşmeye başladı. Her ihalede kuşku var. Merkezi idarenin attığı her adımda kuşku var. Bu durum ayyuka çıktı. Bir tarafta haramzade işadamı, diğer tarafta namussuz siyasetçi,

öbür tarafta gözü dönmüş bürokrat var. Üçü biraraya geliyor, birbirine kol kanat geriyor. Çark dönüyor. Yapılması gereken de saç ayağının kilit noktasındaki siyasetçiyi dokunulmazlıktan çıkarmaktır" dedi.

Baykal, seçime girerken çiftçiye sahip çıkmak istediklerini de belirterek, "Çiftçiden mazotun ÖTV'sini almayacağız. Bunun hesabını yaptık. Prim uygulamasını ciddi hale getireceğiz. ÖTV'sini almayınca yüzde 49 ucuzlayacak. Bu ÖTV'in değeri 2.5 katrilyon" dedi. Baykal, ÖSS sınavlarının kaldırılmasıyla ilgili parti programını da anlattı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Baykal, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra kendisini toplayamadığını öne sürerek, "Cumhurbaşkanlığı sendromu diyorum ben. İktidar ağlama yeri değildir. Boyuna cumhurbaşkanlığı konuşuyor. 'Bana 370 milletvekili verin, yoksa kriz çıkar' diyor. Milleti tehdit etmeye başladı. Türk milleti tehdide pabuç bırakmaz. Sen kim, kriz kim? Kriz çıksa ilk sen kalırsın onun altında. Kriz falan çıkmaz. O 'kriz' diyor, biz barış ve huzur diyoruz. Millet bana 370

milletvekili verse ilk yapacağım iş, meclisteki partileri ziyaret ederek, onlarla uzlaşı içinde cumhurbaşkanını seçmek olacaktır. Parti militanını değil, 70 milyonun gönlünde yer tutacak cumhurbaşkanını seçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Baykal, CHP iktidarında sıfır açlık projesi uygulanacağını, yoksul ailelere öncelikle iş olanağı sağlanacağını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti projesini kimsenin başarısızlığa uğratmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Baykal, "Bunu engelleyeceğiz. Türkiye'yi tipik bir Orta Doğu ülkesi durumuna düşürme gayreti gösterenleri etkisiz kılacağız" diye konuştu.

Baykal, daha sonra partilerinden istifa ederek CHP'ye katılan 3 belediye başkanı, meclis üyeleri ve diğer yeni CHP'lilere rozet taktı.

(AT-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA