CHP'li Yalçınkaya Dul Kadınlara Yönelik Kanun Teklifi Sundu

CHP'li Yalçınkaya Dul Kadınlara Yönelik Kanun Teklifi Sundu

CHP'li Yalçınkaya Dul Kadınlara Yönelik Kanun Teklifi Sundu
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, tüm dul kadınların, düzenli nakit yardım programından yararlanmasını sağlamak amacıyla hazırladığı kanun teklifini sundu.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, tüm dul kadınların, düzenli nakit yardım programından yararlanmasını sağlamak amacıyla hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduğunu bildirdi.

Yalçınkaya, yazılı açıklamasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, ülkede eşi vefat etmiş veya boşanmış kadınların yiyecek, yakacak, giyecek, ev eşyası ve çocuklarının eğitimi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çektiklerini tespit edip, bu kadınlara düzenli nakit yardımı yapılması hususunda karar aldığını anımsattı.

Alınan kararın sadece eşi vefat etmiş ve aylık geliri olmayan kadınlar için uygulandığını, kocası hayatta olan ve hiçbir geliri olmayan dul kadınları göz ardı ettiğini savunan Yalçınkaya, şunları kaydetti:

"Eşi vefat etmiş ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan muhtaçlığı tespit edilmiş kadınlara muhtaçlıkları devam ettiği süre içerisinde aylık 250 lira tutarında ve 2 aylık periyotlarla düzenli olarak sosyal yardım verilmeye başlanmış ve ilk etapta ülkede kocası vefat eden yaklaşık 144 bin dul kadına maaş bağlanmıştır. Kocası vefat etmiş dul kadınlara maaş bağlanmasına nasıl olumlu bakılıyorsa, boşanmış, hiçbir geliri olmayan fakat eşi hayatta olduğu için aylık bağlanmayan kadınların da aynı haklardan yararlanması sağlanmalıdır. İhtiyacı olan dul kadına maaş bağlanabilmesi için mutlaka kocasının ölmüş olması gibi bir şart aranması etik olmamakla birlikte aynı zamanda ayrımcılığa da yol açmaktadır. Tüm dul kadınların, düzenli nakit yardım programından yararlanmasını sağlamak amacıyla hazırladığım kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundum"

Muhabir: Selim Bostancı

Yayıncı: Ebubekir Gülüm - BARTIN

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title