CHP'li Vekilden Davutoğlu'na Soykırım Önergesi - Haberler
Haberi Paylaş

CHP'li Vekilden Davutoğlu'na Soykırım Önergesi

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
CHP'li Vekilden Davutoğlu'na Soykırım Önergesi

CHP'li Akagün Yılmaz, Yunan Parlamentosu'nda kabul edilen soykırımlar konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması talebiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

Chp Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Yunan Parlamentosu'nda kabul edilen soykırımlar konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması talebiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

Yunan Parlamentosu'nda 9 Eylül'de kabul edilen yasada Ermeni Soykırımı iddialarını ve Yunan Parlamentosu kararıyla tanınan soykırımları inkar edenlere hapis ve para cezası verileceği basına yansıyan haberler den öğrendiklerini belirten CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, "Yaptığım araştırma sonucunda Yunan Parlamentosu tarafından 1994 yılında Pontus Rum soykırımı, 1996 yılında Ermeni soykırımı ve 1998 yılında ise Küçük Asya soykırımını kabul eden ve kınayan kararların alındığını öğrenmiş bulunuyorum. Sonuç olarak Yunan Parlamentosu'nun 1915-1923 tarihleri arasında 1'inci Dünya Savaşı'nda ve ardından Osmanlı Devleti'nin paylaşımında Türk ulusunun işgalci güçlere ve onlarla işbirliği içindeki çetelere karşı verdiği Milli Kurtuluş Savaşı'nı soykırım olarak nitelendirdiğini, tarihi gerçekleri çarpıttığını görmekteyim" dedi. İşgalci Yunan, Rus, İngiliz, Fransız, İtalyan güçlerinin Türk ulusuna ağır saldırılarda bulunduğunu, ülkeyi parçalamaya, bölmeye yönelik girişimleri ve Sevr dayatmasının, Ulusal Kurtuluş mücadelesiyle amacına ulaşamadığını söyleyen Milletvekili Yılmaz, "1920-1922 yıllarında Yunan işgali altında büyük katliamları, saldırıları yaşamış, evleri yıkılmış, yakılmış, insanları katledilmiş Uşak ilinin bir milletvekili olarak Yunan Parlamentosu'nun kararını şiddetle kınıyor ve protesto ediyorum" diye konuştu.

CHP'li Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yazılı olarak cevaplaması için TBMM'ye sunduğu önergede şu sorulara yer verdi:

"9 Eylül 2014 tarihinde, yani Türk Ordusu tarafından işgalci Yunan kuvvetlerinin denize döküldüğü günün 92'inci yıldönümünde Yunan Parlamentosu tarafından alınan ve Ulusal Kurtuluş Savaşını sözde soykırım olarak nitelendiren bu yasaya karşı nasıl bir tepki gösterdiniz? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Galler'de yapılan NATO zirvesinde Yunanistan başbakanı Antonis Samaras'a 'Bu şekilde çıkacak bir yasa Türk-Yunan ilişkilerinin kötüleşmesine neden olabilir' uyarısına rağmen ısrarla bu yasayı çıkartan Yunanistan'a karşı bir yaptırım uygulamayı düşünüyor musunuz? Anadolu Ajansı'nın Yunan Parlamentosu tarafından çıkarılan bu yasayı Türk kamuoyundan gizlemesi ve haberi tüm gerçekliği ile vermemesi nedeniyle bir uyarınız ve yaptırımınız oldu mu? 1915 yıllarında olduğu gibi emperyalist güçlerin halkları birbirine düşman etmek için gündeme getirdiği, 22 ülkede alınan Ermeni soykırımı yalanlarına İsviçre, Slovakya ve Yunanistan'da alınan ceza yaptırımlarına karşı bu ülkelerin meclisleri ve uluslararası kuruluşlar nezdinde nasıl bir girişimde bulunmayı düşünüyorsunuz? Soykırım yalanlarının ardından tazminat ve toprak taleplerinin gelebileceğini göz önünde tutarak, bu yalanlara karşı gerçekler üzerinden güçlü tepkiler gösterilmesi ve ülkemizin toprak bütünlüğünün korunması için nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?" - Uşak

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title