CHP'li Tanal: İstanbulkart İçin Verdiğiniz 10 Lirayı Geri Alabilirsiniz

CHP'li Tanal: İstanbulkart İçin Verdiğiniz 10 Lirayı Geri Alabilirsiniz

09.12.2015 17:53 | Son Güncelleme: 09.12.2015 22:37

Mahmut Tanal, İBB'nin İstanbulkart için aldığı 10 lira ücreti tüketici mahkemesine iptal ettirdiğini söyleyerek, vatandaşları paralarını geri almaya çağırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbulkart için aldığı 10 lirayı tüketici mahkemesine taşıdığını ve mahkeme heyetinin bu ücreti iptal ettiğini söyledi.

TANAL: PARANIZI GERİ İSTEYİN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu karara itiraz ettiğini ve tüketici mahkemesi "vatandaşa taşıma ücretini kart satarak sağlayamazsınız" dediğini kaydeden Tanal, "Şu anda tüm İstanbullulara sesleniyorum: İstanbulkart'ı 10 TL'ye aldığınız paranızın iadesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesine müracaat ediniz" dedi.

"KAMU HİZMETİ SATILAMAZ"

İstanbulluların toplu taşımada kullandığı İstanbulkarları hatırlatan Tanal, "Ankara'da Ankarakart var, İstanbul'da İstanbulkart var. İstanbulkart İstanbul'da 10 TL'ye satılıyor, hırsızlık yapılıyor, yolsuzluk yapılıyor, halkın cebindeki parası çalınıyor. İstanbulkart'la ilgili, ben halkın vekili olarak, Tüketici Kanunu'nun 5'inci maddesine aykırı olduğunu, devlet bir kamu hizmeti verirken bunu bir karta bedelli olarak satmanın yasak olduğunu tüketici mahkemesine götürdük.

İBB'NİN İTİRAZI SONUÇSUZ KALDI

Tüketici heyeti bunu iptal etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu karara itiraz etti ve sayın tüketici mahkemesi şöyle bir karar verdi: 'Siz, bu taşıma hizmetini veriyorsanız, vatandaşa taşıma ücretini kart satarak sağlayamazsınız' dedi. Şu anda tüm İstanbullulara sesleniyorum: İstanbulkart'ı 10 TL'ye aldığınız paranızın iadesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesine müracaat ediniz" şeklinde konuştu.

"İSPARK DA HUKUKSUZ"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbulkart'la ilgili bugüne kadar aldığı tüm paraların haksız olduğunu ifade eden Tanal, "Bu paralar yolsuzdur ve belediye o parayı başka yerlere harcamıştır ama bir şeye harcamadığını iyi biliyorum, kamu hizmeti için harcamadığını iyi biliyorum. Niçin iyi biliyorum? Aynı şekilde, İstanbul'daki tüm yolların, tüm caddelerin otopark olarak kullanılmasıyla ilgili kararını iptal ettiğim hâlde -yani yolların ücretli otopark hâline İSPARK tarafından kullanılmaması gerektiğini- hâlen devam etmektedir. Vatandaşın bu konuyla ilgili İstanbul İdare Mahkemesinin kararı var.

"ANKARALILAR DA OTOPARK PARALARINI İSTESİNLER"

Aynı zamanda Ankaralı hemşehrilerime sesleniyorum: Ankara'daki caddelerin de, sokakların da ücretli otopark olarak kullanılmamasına ilişkin Ankara İdare Mahkemesinden karar aldım. Ankara'da ancak şehir eşkıyaları tarafından bir esnaf öldürüldükten sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi bunu ücretsiz hâle getirebildi. Ankaralı hemşehrilerim şu konuda emin olsunlar: Ankarakart'a alınan o 5 TL'lik haksız, yolsuz parayı da iptal edeceğim. Onunla ilgili de mücadeleye devam edeceğim. Benim vatandaşlarımızdan istirhamım şudur: Haksız olarak belediye tarafından alınan bu paranın iadesi için belediyeye müracaat ederek, bu toplu paraların iadesi hususunda mücadele etmeleridir" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları (36)
UZMAN: kart bedeli diye birşey olmaz dogru bir karar bütün metropol şehirlerde tam biletler 1 gün içinde 1. okutmada 3 saat geçerliligi olsun millet büyükşehirde kazancını nerdeyse ulaşıma verecek normal kendi arabanla 70 dakikada kent merkezine gidemiyorsun bile
TİMUÇİN TÜRKAN: 10 lira almak için yollarda vakit kaybı ve yol parası ve diğer masraflar hesaplanırsa toplamda 50 lira harcamam gerekir
HEY YER BÖYLE: bursada alınmaya devam ediyor. inditrimli kartlarda her yıl adamlar hiç bakmadan makina ile kart sahiolerine vize yaptırıp 20 tl yi ayrıca kart alım parasını almaya devam ediyorlar. bu ranta kim dur diyecek. düşünsenize yaşlı birisi bedeva kartını her yıl vize etmek zorunda ve 20 tl ile bu işlem oluyor.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title