CHP'li Özyürek: "Demokrasi Mantığı Bozuldu"

CHP'li Özyürek: "Demokrasi Mantığı Bozuldu"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Türkiye'nin Halk Oylaması Sonucunda Parlamenter Demokrasinin Mantığını Bozan Bir Anayasa Değişikliği ile Karşı Karşıya Kaldığını Savundu.

CHP'li Özyürek:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Türkiye'nin halk oylaması sonucunda parlamenter demokrasinin mantığını bozan bir anayasa değişikliği ile karşı karşıya kaldığını savundu.

Özyürek, halk oylamasının metnini bir ''hukuk garabeti'' olarak nitelendirdi.Oylamanın sandık kurulları usulüne uygun olarak oluşturulmadan başlatıldığını iddia eden Özyürek, bu yönde önemli tespitleri olduğunu ve gerekli başvuruları yaptıklarını söyledi.

AK Parti'nin halk oylamasına ''evet'' denilmesi yönünde propaganda yürüttüğünü hatırlatan Özyürek, "Unutmayalım ki yalnızca AK Parti değil, DTP'de 'evet' demiştir. Bunun dışında bazı küçük partilerde 'evet' kampanyası açmıştır. CHP, başından beri 'hayır' demiştir, MHP'de 'hayır' kampanyası yürütmüştür. AK Parti'nin 22 Temmuz Genel Seçimlerinde aldığı oylar, DTP'nin aldığı oylar ve diğer küçük partilerin aldığı oylar dikkate alındığında belki de 'evet'çilerin oranı bu partilerin 22 Temmuz'daki oylarından az çıkacaktır. Değişen bir tablo olmamıştır. Halk nafile bir referandum için sandığa çağrılmıştır" dedi.

''Halk oylamasının sonucunun cumhurbaşkanının meşruiyetini tartışmaya açacağını'' ileri süren Özyürek, ''Cumhurbaşkanı parlamento tarafından seçilmiştir. Şimdi anayasada değişiklik yapıldı. Bunda 'halk tarafından seçilir' diyor. Kamu hukukunda kazanılmış haktan bahsedilemeyeceğine göre parlamento tarafından seçilmesi kazanılmış hak teşkil etmez. Süre meselesi de tartışılacaktır'' diye konuştu.

AK Parti'nin halk oylamasını durdurmak yerine geçici 2 maddeyi anayasa değişikliği paketinden çıkarak toplumu gereksiz tartışmalara sürüklediğini savunan Özyürek, ''Terörle uğraştığımız, sürekli şehitler verdiğimiz bir dönemde halkın bu konularla uğraştırılması yanlıştır'' değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA