CHP'den 'Andımız' Açıklaması: Yeniden Okutulmaya Başlanacak

CHP'den 'Andımız' Açıklaması: Yeniden Okutulmaya Başlanacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 'Öğrenci Andı' tartışmalarıyla ilgili olarak, "Danıştay'ın bir kez daha hatırlattığı gibi Atatürk milliyetçiliğini esas alan Andımız, herhangi bir etnik kökeni dışlamaz. Kimseyi ayrıştırmaz." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 'Öğrenci Andı' tartışmalarıyla ilgili olarak, "Danıştay'ın bir kez daha hatırlattığı gibi Atatürk milliyetçiliğini esas alan Andımız herhangi bir etnik kökeni dışlamaz. Kimseyi ayrıştırmaz. Andımız ülke bütünlüğü içinde vatan, Cumhuriyet ideallerini barındırır. Saygı ve sevgi kavramlarını içselleştirir. Kalkınma hedefini simgeler. Hukuk varsa Andımız tüm okullarda yeniden okutulmaya başlanacak. Hiç unutulmasın; büyük devletler gelenekleriyle yaşar" dedi.

CHP, 'ÖĞRENCİ ANDININ' OKUTULMASINDAN YANA

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sırasında, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı düzenledi. Gündemdeki 'Öğrenci Andı' tartışmalarıyla ilgili konuşan Öztrak,"5 yıl sonra Danıştay bir sendikanın talebi üzerine karar aldı. ve bu kararı iptal etti. Bazı AKP yöneticileri çıktılar, 'Ülkeyi Danıştay mı yönetecek?' mealinde açıklamalar yaptılar. Bunların kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne inanmadığını defalarca söyledik." diye konuştu.

'HUKUK VARSA ANDIMIZ YENİDEN OKUTULMAYA BAŞLANACAK'

Danıştay'ın yürütmeyi denetleme görevi olduğunu söyleyen Öztrak, "Danıştay'ın bir kez daha hatırlattığı gibi Atatürk milliyetçiliğini esas alan Andımız herhangi bir etnik kökeni dışlamaz. Kimseyi ayrıştırmaz. Andımız ülke bütünlüğü içinde vatan, Cumhuriyet ideallerini barındırır. Saygı ve sevgi kavramlarını içselleştirir. Kalkınma hedefini simgeler. Hukuk varsa Andımız tüm okullarda yeniden okutulmaya başlanacak. Hiç unutulmasın; büyük devletler gelenekleriyle yaşar." diye konuştu.

Kaynak: DHA