Chp'li Onur, Eşcinsel Hakemin Konusunu Meclise Taşıdı

Chp'li Onur, Eşcinsel Hakemin Konusunu Meclise Taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, eşcinsel olduğu için hakemlik yapmasına izin verilmeyen Halil İbrahim Dinçdağ'ın sorununu TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na taşıyacağını söyledi.TBMM'de CHP'li Onur ile bir basın toplantısı düzenleyen...

Chp'li Onur, Eşcinsel Hakemin Konusunu Meclise Taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, eşcinsel olduğu için hakemlik yapmasına izin verilmeyen Halil İbrahim Dinçdağ'ın sorununu TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na taşıyacağını söyledi.

TBMM'de CHP'li Onur ile bir basın toplantısı düzenleyen Hakem Dinçdağ yaşadığı süreci anlattı. Askerlik yapmadığı gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu'nca MHK İç Talimatı 25.madde "Sağlık sorunları nedeniyle askerlikten muaf olanlar hakemlik yapamaz" çerçevesinde hakemliğine son verildiğini söyledi. 11 Mayıs 2009 hakemlik haklarının iadesi için dilekçe ile başvurduğunu ancak dilekçesinin medyaya servis edildiğini iddia eden Dinçdağ, "O tarihten sonra hayatım tamamen değişti. Bir hafta boyunca tüm ulusal medyada haberlerde yer aldı ve tüm medya mensupları beni arayıp ropörtaj yapmak istedi. Uzun süre saklandım" diyerek şöyle devam etti:

"Bu baskılar sonrasında ve o dönemde Fatih Altaylı gazetedeki köşesinde Trabzonlu hakem H.İ.D yazınca artık herşey ortaya çıkmış oldu. Daha sonra tüm riskleri göze alarak bir tv programına çıkıp herşeyi tüm gerçekliğiyle anlattım. Bu açıklamayla ailem ve tüm ülke benim özel hayatımı öğrenmiş oldu. Daha sonraki zorlu sürece ve yaşadıklarım acı ve travmalara detaylı girmeyeceğim. Bu süreçten sonra ben ve avukatım TFF ile yazışmalar yaptık, ama bize geri dönüş yapılmadı.

Devam eden süreçte 14 yıl hizmet ettiğim camia beni muhatap almamasından dolayı kendilerine, özel hayatın ihlali ve cinsel ayrımcılıktan dolayı maddi ve manevi tazminat davası açtık. Avukatım ve ben hakemlik haklarımın iadesi için Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nca defalarca dilekçe yazmamıza rağmen hiçbir şekilde geri dönüş olmamıştır. Yasal olarak 45 yaşına kadar il hakemliği yapma hakkına sahibim. Ancak hakemliğimin bitirildiği tarihte olası profesyonel olma hakkımda elimden alınmış oldu. Bizde bir kereye mahsus bu hakkımızı geri istiyoruz. Dava dosyamız bilirkişiye gitti ve bilirkişinin hazırlamış olduğu rapor bizi haklı, federasyonu suçlu buldu."

Açtıkları davanın 10.duruşmasının 10 Aralık 2013 tarihinde Çağlayan Adliyesi'nde devam edeceğini belirten Hakem Dinçdağ, "Bu süreçten sonra 12 yıl boyunca çalıştığım radyodan atıldım. Sonrasında pek çok ölüm tehditi aldım, zaman zaman almaya devam ediyorum. 2009 yılından itibaren yapmış olduğum 150'ye yakın iş başvurularıma hiçbir şekilde geri dönüş yapılmamıştır" diyerek yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

"Bu süreçte bulaşıkçılık dahil yapmış olduğum sayısız iş başvurularının hiçbirine geri dönüş yapılmamıştır. Bu süreç içersinde pek çok yetkiliyle görüşme isteklerime hiçbir şekilde geri dönüş sağlanmadı. Sayın Cumhurbaşkanımıza yazmış olduğum maillere ise randevu talebimizin rededildiği şeklinde cevap geldi. Sayın Başbakana yazmış olduğum maillere hiçbir şekilde geri dönüş sağlanmadı. Hatta Mustafa Erdoğan ile yapmış olduğum görüşmeden de bir sonuç çıkmamıştır. Bu ülkede bireyin sorunlarını önemsemeyenler unutmasın ki bireyin sorunları toplumun sorunları demek, toplumun sorunları ülkenin sorunu demektir. 'Yaratılanı severiz yaradandan ötürü' diyenler, acaba bu konuyla ilgili ne gibi bir çözüm getirmeyi düşünmüştür? 10 Aralık'taki duruşmamızdan sonra haklarımızın iadesi için Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'na tekrar dilekçe ile başvuruda bulunacağım. Geri dönüş sağlanmadığı taktirde FİFA ve UEFA ya şikayet bildireceğiz. Dosyalarımız hazır durumda."

Açıklamanın ardından Dinçdağ'a destek vereceğini ifade eden Onur, konuyu TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na taşıyacağını da belirtti.