CHP'li Nazlıaka: Ethem Sarısülük'ün Beyin Ölümü Gerçekleştiğinde Oradaydım

CHP'li Nazlıaka: Ethem Sarısülük'ün Beyin Ölümü Gerçekleştiğinde Oradaydım

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, "Polis kurşunuyla başından vurulan 26 yaşındaki Ethem Sarısülük'ün beyin ölümünün gerçekleştiği bilgisi de ben oradayken (Numune Hastanesi) ailesine verildi" dedi CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka,...

CHP'li Nazlıaka: Ethem Sarısülük'ün Beyin Ölümü Gerçekleştiğinde Oradaydım

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, "Polis kurşunuyla başından vurulan 26 yaşındaki Ethem Sarısülük'ün beyin ölümünün gerçekleştiği bilgisi de ben oradayken (Numune Hastanesi) ailesine verildi" dedi CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, "Polis kurşunuyla başından vurulan 26 yaşındaki Ethem Sarısülük'ün beyin ölümünün gerçekleştiği bilgisi de ben oradayken (Numune Hastanesi) ailesine verildi" dedi.

Nazlıaka, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Kızılay'daki eylemde farklı görüşten, farklı hayat biçiminden olan binlerce kişinin AK Parti iktidarı karşısında tek renk, tek ses olduğunu belirtti. Numune ve İbni Sina hastanelerini ziyaret ettiğini söyleyen Nazlıaka, şöyle konuştu:

"Yaralıların ve sağlık çalışanlarının söylediği ortak şey, eylemcilerin çoğunun kafalarının hedef alınarak 30 cm mesafeden gaz bombası atıldığıydı. Yaralıların bir kısmı ayakta tedavi edilirken, çoğu yoğun bakıma alındı. Ben Numune'deyken 10'dan fazla başına gaz bombası isabet eden kişi getirildi. İbni Sina'ya geçtiğimde, Seval Erol adlı eylemcinin beyin ameliyatına alındığını öğrendim. Polis kurşunuyla başından vurulan 26 yaşındaki Ethem Sarısülük'ün beyin ölümünün gerçekleştiği bilgisi de ben oradayken (Numune Hastanesi) ailesine verildi. CHP Ankara İl binasına gaz bombası atıldı. Binanın karşısında bulunan AVM'deki herkesi polis otobüsüne tıkıyorlardı. Çok sert müdahaleler oldu. Otobüsün önüne geçtim. Durduramayınca ben de otobüse bindim. Otobüste yaklaşık 150 kişi vardı. Otobüste hiç kimse kendini ezik, yılgın hissetmiyordu, hepsi güçlü duruyordu. Bizimki dahil toplam 9 otobüs emniyete getirildi. Yaklaşık bin 500 kişinin gözaltına alındığını söyleyebilirim. Bu kişiler spor salonunda bekletildi."

-"BU BİR HALK İSYANI"-

Bu direnişin, bir halk isyanı olduğunu vurgulayan Nazlıaka, "Bunun bir halk hareketi olmasının en önemli göstergesi, siyasetle ilgilenmeyen, herhangi bir siyasi partiyle ilgisi olmayan birçok kişinin orada olmasıdır. Her birinin ortak duygusu, otoriter ve baskıcı yönetime isyandı. Her biri kendilerine bir yaşam biçimi dayatılmasından duydukları öfkeyi dile getirdi. Recep Tayyip Erdoğan, halkına zulmeden bir başbakan olarak tarihe geçmiştir ve eli kana bulanmıştır. O eli ne kadar yıkarsa yıkasın, bu leke asla üzerinden silinmeyecektir" dedi. - Ankara