CHP'li Kaytan: Yozgat'ta Son 10 Yılda 235 Bin Kişi Göç Etti

CHP'li Kaytan: Yozgat'ta Son 10 Yılda 235 Bin Kişi Göç Etti

CHP'li Kaytan: Yozgat'ta Son 10 Yılda 235 Bin Kişi Göç Etti
CHA - Haberler | Yerel

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat İl Başkanı Onur Kaytan, geçen 10 yılda 235 bin kişinin başka illere göç ettiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat İl Başkanı Onur Kaytan, geçen 10 yılda 235 bin kişinin başka illere göç ettiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Malik Ecder Özdemir, Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya ve Parti Meclis Üyesi Zuhal Samlı, CHP Yozgat İl Teşkilatını ziyaret etti.

CHP Yozgat İl Başkanı Onur Kaytan ve partililer tarafından karşılanan CHP'li heyet gündeme ilişkin konularda gazetecilere açıklamalarda bulundu. CHP Yozgat İl Başkanı Onur Kaytan, milletvekillerinin 3 günlük Yozgat il genelinde ziyaretlerde bulunacağını söyledi. Başkan Kaytan, "Yerel seçimler öncesinde Yozgat profilinde neler oluyor, onu araştırıp tespit ediyoruz ondan sonra da adaylık tespit sürecine gireceğiz" dedi. Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ'ın CHP'nin kendini sorgulaması lazım diye bir söylemde bulunduğunu hatırlatan Kaytan, "Biz Yozgat il teşkilatı olarak Bekir Bozdağ'ı kınıyoruz. Bu sözlerin ayrıştırıcı sözler olduğunu söylüyoruz. Artık ülkemizin ayrıştırıcı siyasetten ziyade birleştirici bir siyaset izlemesi gerektiğine inanıyoruz. CHP'nin politikaları gayet açık ve nettir. CHP'nin milliyetçilik kimliği açık ve nettir. CHP mezhep gözetmeksizin, insan odaklı siyaset anlayışı vardır hiçbir ayrıcı siyaset yoktur. Aksine birleştirici bir siyaset vardır. Bekir Bozdağ'ın bunu bilmesini ve CHP'den özür dilemesini bekliyoruz." diye konuştu.

Yozgat'ta son 10 yılda 235 bin kişinin yurdum çeşitli illerine göç ettiğini ifade eden Başkan Kaytan, "Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın Yozgat'tan göçün olmadığını söylemesinin gerçeği yansıtmamaktadır. Kendisi hukukçu ve ilahiyatçı, yalan söylemlerde bulunmasını istemiyoruz. Yozgat halkı olarak bu yalanlara karnımızın tok olduğunu bilmesini istiyoruz. Bekir Bozdağ, hesap bilmiyorsa CHP olarak bir hesap makinesi hediye edebiliriz, hesabı düzgün yapmasını istiyoruz. Sürekli Yozgat altın çağını yaşacak diye propaganda yaptılar. Ama son 2002 'den bu tarafa baktığınızda istihdama yönelik bir çalışmanın olmadığını görebiliyoruz. Son 10 yılda 235 bin göç var bunu inkar edemeyiz. Bunun ana sebebi istihdamın olmayışıdır. Her yıl ortalama Yozgat 10-15 bin göç veriyor. Duble yol çalışmalarında Kayseri bölgesine bağlı olan Çerikli -Akdağmadeni arası duble yol tarla yolu şeklindedir. Bu yol nasıl yapılıyor, bu yollardan kim rant sahibi oluyor, kimler denetliyor bunlarının sorgulanması gerekir. Mevcut bir havaalanı yeri varken, neden başka bir yere havaalanı yapılmaya çalışılıyor. Bu konuda kimlerle görüşüldü. Kimlerle görüş alışverişinde bulunuldu. Hastane yapılacak deniyor, ama hastanenin yapılıp yapılmayacağı muallaktadır. İkinci organize sanayi bölgesi yapılacak deniliyor. Birinci organize sanayi bölgesi boş dururken ikinci organize sanayi bölgenin açılmasının nasıl bir mantık. Böyle boş siyaset yaparak halkımızı kandırmaya gerek yok. Bundan sonra CHP'nin çalışmaları daha sıkı ve daha denetleyici olacaktır." şeklinde konuştu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Malik Ecder Özdemir, 30 yıldır Yozgat'ın içinden gelip geçtiğini, Yozgat ile Sivas'ı kıyasladığında kaderinin aynı olduğunu söyledi. Ecder, şöyle konuştu: "Yozgat ve Sivas'ın uzun yıllardır bakanları var. Bakanlar var ama illere bakan yok. Sivas ve Yozgat İç Anadolu'nun en çok göç veren yoksulluğun ve işsizliğin en yoğun yaşandığı illerin başında yer alıyor. Bir ilde yaşayanlar nasıl olur da ısrarla yoksul, fabrikasız, yatırımsız bırakan siyasal bir partiye dönüp dönüp oy verip buna bir türlü aklım ermiyor. AK Parti bilerek ve isteyerek Yozgat'ı ve SivasIı yatırımsız ve işsiz bırakma gayreti içerisindedir. Eğer bir ildeki insanı fabrikasız, işsiz bırakırsan ne kadar iktidarın vereceği ulufeye mahkum bırakırsan o kadar çok oy toplarım mantığıyla AK Parti 10 yıldan bu tarafa hem Yozgat hem de Sivas'a çivi çakmıyor."

AK Parti'nin Türkiye'yi telafisi mümkün olmayan bir yol ayrımına getirdiğini öne süren Ecder, "Türkiye'nin en önemli sorunlarından bir tanesi ülkede adaletsizliğin büyümüş olması insanların adalete güvenin kalması, hukuk devletinin ortadan kaldırılmış olmasıdır. Beğenelim yada beğenmeyelim Türkiye Cumhuriyetin bir anayasası var ve bu anayasa Türkiye Cumhuriyeti devleti demokratik laik hukuk devletidir der. Devletin bu tarif edilen işlevlerin hiçbir tanesi bu gün ayakta kalmış değildir. Anayasamız Türkiye'nin bir ulus devleti olduğunu ve bir üniter yapının olduğunu ifade eder. Şimdi önümüze konulacak olan bölünme anayasasıyla birlikte Türkiye nasıl bölünecek, Sayın Başbakan'ın hayalinde tek şey var ne pahasına olursa olsun başkanlık sistemini getirmek adına BDP ile daha doğrusu PKK ile bir işbirliği sürecine girmiş durumda. Şuanda herkes APO'dan gelecek 3 mektubu bekliyor. Türkiye açısından garabettir, gelecek açısından çok tehlikeli bir süreçtir. Giderek artık anayasayı yapma süreceinde APO bu işin bir tarafında olmuştur. Acaba Sivas'ta Yozgat'ta AK Parti'ye vermiş yurttaşlarımız Türkiye'nin bu gün bir iktidar eliyle bir bölünme eşiğine getirilmiş olmasına bir tepki koyacak mı. Bugün Tek konuşan başbakan ve onun fikir alışverişinde bulundu APO var. Türkiye iki siyasi aktöre terk edilmiş durumda. Başbakan PKK'nın uzantısı BDP ile uzlaşarak sen bana Başkanlık sistemini ver sen de geri kalan kısmında özerklik mi istiyon ne istiyorsan al kardeşim denecek bir noktaya gelmiş durumda. Sayın Bekir Bozdağ'ın CHP'Ye karşı yönelik saldırılarını anlayabiliyorum. Çünkü şuanda iktidarın Türkiye'de teslim alamadığı tek kurum var oda CHP'dir. CHP'ye saldırarak onu da suskun haline getirebilirsek bu kafamızdaki bölünmeyi Türkiye'yi bölme projesini nasıl gerçekleştirebilirizin hesabını yapıyor. AK Parti ile BDP ile görünen bir farkı yoktur." ifadelerini kullandı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title