CHP'li Esat Canan: ABD Tutanakları Açıklasın

CHP'li Esat Canan: ABD Tutanakları Açıklasın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Tarafından "Suçu ve Suçluyu Övdüğü" Gerekçesiyle Hakkında Soruşturma Başlatılan CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, ABD Büyükelçiliği'ndeki Görüşmenin Tutanaklarının Açıklanması Çağrısında Bulundu.

CHP'li Esat Canan: ABD Tutanakları Açıklasın

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "suçu ve suçluyu övdüğü" gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, ABD Büyükelçiliği'ndeki görüşmenin tutanaklarının açıklanması çağrısında bulundu.

Canan, hakkında başlatılan soruşturma ile AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen'in soruşturma kapsamında tanık olarak dinlenmesini ANKA'ya değerlendirdi. Canan, inceleme konusu yapılacak bir söz söylemediğini belirtirken, ABD Büyükelçiliği'nin tutanaklarının açıklanması çağrısı yaptı ve "Kim ne söylediyse ortaya çıksın" dedi.

SUÇU ÖVMEDİM

Canan, "suçu ve suçluyu övme" şeklindeki soruşturma gerekçesini reddederken, "Türkiye'de, maalesef böyle bir soruşturmaya izin veren yasaya yazıklar olsun. Bu ülkede kendilerine milliyetçi ulusalcı diyerek toplumun aklına el koymaya çalışanlara yazıklar olsun" dedi.

Büyükelçilikteki yemeğin ardından aleyhinde yayın yapan kuruluşlar hakkında dava açtığını ve bu medya kuruluşlarını Basın Konseyi'ne şikayet ettiğini belirten Canan, söz konusu yayınlarla "karanlık odaklara hedef gösterildiğini" savundu.

ÖYMEN: PKK ŞEHİTLERİ DEMEDİ

Tanık olarak dinlenen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de, ANKA'ya yaptığı açıklamada, kendisine "Canan'ın 'PKK şehitleri' sözünü kullanıp kullanmadığının" sorulduğunu belirtti. Öymen, "Daha önce basına yaptığım açıklamayı yineledim. 'PKK şehitleri gibi bir laf etmedi. Güneydoğu'da kayıplarımız oldu' dediğini anlattım. Canan'ın ayrıca 'devletin silahlı teröristlerle mücadele hakkı vardır' dediğini de aktardım" şeklinde konuştu. (ANKA)