CHP'li Arık'tan 'Lozan' Tepkisi

CHP'li Arık'tan 'Lozan' Tepkisi

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Lozan'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu olduğunu belirterek, "Lozan, ülkeyi parsel parsel satanların değil, 'Ya istiklal ya ölüm' diyenlerin eseridir" dedi.

CHP'li Arık'tan 'Lozan' Tepkisi

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Lozan'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu olduğunu belirterek, "Lozan, ülkeyi parsel parsel satanların değil, 'Ya istiklal ya ölüm' diyenlerin eseridir" dedi.


CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TBMM'de yerinden söz alarak, Lozan tartışmalarına tepki gösterdi. Lozan'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu olduğunu ifade eden Arık, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:


"Türkiye'nin hiç sorunu yokmuş gibi şimdi de Türkiye Cumhuriyeti'nin tapu senedi Lozan Antlaşması'nı tartışmaya başladık. Herkes bilmelidir ki Lozan bu ülkeyi parsel parsel satanların, İngiliz gemisine binerek vatanından kaçanların değil, 7 düvele karşı tam bağımsız Türkiye için savaşanların imzaladığı bir antlaşmadır. Lozan Türk milletine karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük suikastın sonuçsuz kalmasını sağlayan bir zaferdir. Lozan, kendi iktidarlarını sağlama almak için 'Ne istediler de vermedik' diyenlerin değil, 'Ya istiklal ya ölüm' diyenlerin imzaladığı bir metindir. Kısacası Lozan Türkiye Cumhuriyeti'dir." - Kayseri

Kaynak: DHA