CHP İl Başkanları Toplantısı'ndan Baykal'a Destek Çıktı

CHP İl Başkanları Toplantısı'ndan Baykal'a Destek Çıktı

CHP İl Başkanları Toplantısı'ndan Genel Başkan Deniz Baykal'a Destek Kararı Çıktı. Kurultay Öncesinde Bin 231 Delegenin Büyük Çoğunluğunun Desteğini Alan Baykal, İl Başkanlarından da Destek Sözü Almış Oldu.

CHP İl Başkanları Toplantısı'ndan Baykal'a Destek Çıktı

CHP İl Başkanları Toplantısı'ndan Genel Başkan Deniz Baykal'a destek kararı çıktı. Kurultay öncesinde bin 231 delegenin büyük çoğunluğunun desteğini alan Baykal, il başkanlarından da destek sözü almış oldu.

CHP Genel Merkezi'nde Deniz Baykal başkanlığında gerçekleştirilen ve 8.5 saat süren toplantının ardından il başkanları bir bildiri yayınladı. Bildiride, "Biz aşağıda imzası bulunan CHP il başkanları olarak, partimizin 32. Olağan Kurultayı'na giderken, ülkemizin içinde bulunduğu kritik bir dönemden geçmekteyiz. Bu kritik dönemin atlatılması için CHP'ye ve genel başkanına büyük görev düşmektedir. Bu güne kadar bu görevini başarı ile yürüten Sayın Genel Başkanımız Deniz Baykal ile bundan sonra da yola devam diyeceğimizi ve kendisine tam destek sunduğumuzu kamuoyuna saygıyla bildiririz" ifadelerine yer verildi.

Bildiriye, hafta sonu gerçekleştirilecek kurultayda Baykal'ın karşısına genel başkan adayı olarak çıkacak olan Haluk Koç'un ili olan Samsun ile Sivas ve Yalova il başkanları imza koymadı.

Toplantının ardından kısa bir açıklama yapan İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Baykal'ın toplantıda yaptığı konuşmada özellikle Türkiye'nin son dönemde yaşadığı sıkıntılara değindiğini belirterek, "Kongremiz, Türkiye'nin beklentisine cevap verebilecek bir kongre olacak. Çözüm kongresi olacak" dedi. Tekin ayrıca, toplantıda 55 il başkanının söz alarak konuştuğunu ifade ederek, kurultayın beklendiği gibi 'kavgalı-dövüşlü' bir kurultay olmayacağını söyledi. Kurultayın sorunların çözüleceği bir kurultay olacağını kaydeden Tekin, Baykal'ın da 'değişimle ilgili sinyal verdiğini' belirtti. Baykal'ın konuşmasında Kürt sorununa da büyük yer verdiğini söyleyen Tekin, bölge delegelerinin de Baykal'a destek verdiklerini ve Baykal'ın kurultayda yapacağı konuşmada da Kürt sorununa ilişkin önemli açıklamalar yapacağını söyledi.

Öte yandan toplantıdan çıkan Baykal'a gazetecilerin toplantının çok uzun sürdüğünü söylemeleri üzerine Baykal, "Çok sürmedi, 8.5 saat sürdü" yanıtını verdi. Baykal, toplantıdaki konuşmasıyla ilgili soruları ise cevaplandırmadı.

(MÜG-CC-CC-Y)