CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Bütün Medeni Ülkelerde Olduğu Gibi Resmi Nikahın Belediyelerde...

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Bütün Medeni Ülkelerde Olduğu Gibi Resmi Nikahın Belediyelerde...

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Bütün medeni ülkelerde olduğu gibi resmi nikahın belediyelerde kıyılması işin esasıdır.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Bütün medeni ülkelerde olduğu gibi resmi nikahın belediyelerde kıyılması işin esasıdır. Bu yanlıştan dönün"

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Bütün medeni ülkelerde olduğu gibi resmi nikahın belediyelerde kıyılması işin esasıdır. Bu toplumu daha fazla ayrıştırmadan bu yanlıştan dönün" dedi.
Altay, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bazı Belediye Başkanları için 'metal yorgunluğu'na işaret ettiğini söyleyerek, "Ankara, Bursa, Balıkesir belediye başkanları, Erdoğan'ın bu nitelendirmelerinde hangi sıfatı taşıyor? Gökçek, yolsuzluğa mı bulaştı, yorgun mu, yoldan mı çıktı, ihanet mi etti? Elinde bunlara dair belge, bilgi varsa saklıyorsan TCK'ya aykırı iş ve eylemde bulunuyorsun Erdoğan. İstanbul, Ankara, Bursa, Düzce, Balıkesir belediye başkanları o ildeki vatandaşlarca göreve getirildi. Milletin iradesini yok hükmünde saymaya hakkın olamaz" ifadelerini kullandı.
Müftülere nikah kıyma yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı'na ilişkin olarak, "Müftü nikah kıydı diye ortalık birbirine girmez ama yeterince ayrıştırılan toplumu müftü, belediye nikahlılar diye ayıracaksınız, mahalle baskısını yoğunlaştıracaksınız. Hangi belediye nikah salonunda kuyruk var da buna gerek duyuluyor anlamak mümkün değil. Anadolu Müslümanlığında, imam nikahı uygulaması zaten var, buna itiraz eden de yok. İşin güzel yanı da bu. Ama bütün medeni ülkelerde olduğu gibi resmi nikahın belediyelerde kıyılması işin esasıdır. Bu toplumu daha fazla ayrıştırmadan bu yanlıştan dönün" diye konuştu.
Altay, dış politika konusunda, "Erdoğan, 'Türkiye artık eski Türkiye değil. Bizden öncekiler yerli, milli değildi; biz yerli, milliyiz' diyor. Yerli ve millilik konusu Erdoğan'ın hiç inandırıcı olamayacağı bir konudur" şeklinde konuştu.