CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan Açıklaması
Haberler » Yerel » CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan Açıklaması - Haberler

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, "Bu ülkede, son 10 yılda yüzde 1400 artış gösteren kadına şiddetin arkasında yatan zihniyeti sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili , "Bu ülkede, son 10 yılda yüzde 1400 artış gösteren kadına şiddetin arkasında yatan zihniyeti sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Tarhan, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, 'da parti teşkilatı tarafından düzenlenen, "Türkiye'de Kadın Olmak" konulu panelde, Türkiye'de 10 yıl önce 66, bugün ise bin 550 kadının cinayete kurban gittiğini belirterek, cinayetlerde büyük artış olduğunu söyledi.

İstatistiklere göre, Türkiye'de her 3 kadından birinin fiziksel şiddete maruz kaldığını, kadına yönelik her tür düzenlemenin ise kadının daha çok aşağılanması ve daha çok şiddet görmesine neden olduğunu savunan Tarhan, şöyle devam etti:

"Siz bir sürü yasa da yapsanız, sivil toplum örgütlerine kahvaltı, yemek de verseniz eğer gerçekten şiddeti önleme konusunda bir zihniyet probleminiz varsa önleyemiyorsunuz demektir. Bu ülkede, son 10 yılda yüzde 1400 artış gösteren kadına şiddetin arkasında yatan zihniyeti sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Kadına yönelik şiddetin, tacizin, gençlere yönelik baskının arttığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu konuların dahi tartışılmasına engel olunmak isteniyor."

Tarhan, zorla evlendirme oranının Türkiye'de ortalama yüzde 24, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ise yüzde 50'nin üzerine çıkabildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik kanun ile eğitim sisteminde "4+4+4" formülünü Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını dile getiren Tarhan, "Anayasa Mahkemesinin hukukçu olmayan başkanı nasıl cevap verecek- 6 milyar, 9 milyar para cezasıyla sanıyorum cevap verecek. Toplumları değiştirmek için yargıyı ele geçirirsiniz. Yargının o kamçı gibi kullanıldığı, silah gibi kullanıldığı ortam yaratırsınız. Bütün diktatörlüklerde önce yargı ele geçirilmiştir" diye konuştu.

- MANİSA

Kaynak: AA

Manşet

Haberler