CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarı, Hatay'da - Haberler
Haberi Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarı, Hatay'da

AA - Haberler | Yerel
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarı, Hatay'da

"Türkiye'nin Orta Doğu'da yardımcı oyuncu rolünü kabul edemeyiz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı,

" Türkiye'nin Orta Doğu'da yardımcı oyuncu rolünü kabul edemeyiz" dedi.

Sarı, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla düzenlenen, Suriye'de yaşanan olayların Türkiye'ye ve Hatay'a etkileri konulu toplantının çok önemsenmesi gereken bir etkinlik olduğunu söyledi.

Gerek Hatay'da gerekse diğer sınır illerinde oluşan koşulların hükümetin yönettiği kötü dış politikanın sonucu olduğunu ileri süren Sarı, Türkiye'nin hem Orta Doğu'da hem de dünyada saygınlığı hissedilen bir ülke konumuna gelmesinin beklentisi içinde olduklarını kaydetti.

Komşu ülkelerle kesinlikle sorun yaşamak istemediklerini belirten Sarı, şöyle konuştu:

"Halkların acı çekmesine katkı sunacak her türlü adımı istemiyoruz, halkların kardeşliğini bozacak çabaların içinde olmak istemiyoruz, Türkiye'nin Orta Doğu'da yardımcı oyuncu rolünü kabul edemeyiz. Türkiye, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki saygın konumuna yeniden getirilmeli bu yüzden Türkiye Orta Doğu'da barış yanlısı bir dış politikayla sürece müdahil olmalı" dedi.

Sarı, Hatay'da, Suriye'deki gelişmelerden dolayı, yaşananların bir de insani boyutu olduğunu, Türkiye'nin gelen sığınmacılardan kaynaklanan çok büyük bir yükü bulunduğunu ve sığınmacıların durumlarını kaygıyla izlediklerini kaydetti.

ATSO Başkanı Çinçin de Orta Doğu'da hem Hatay'ı hem de Türkiye'yi olumsuz bir şekilde etkileyen çok zor bir sürecin yaşandığını ifade etti.

Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerin Hatay'ı hem siyasi, hem ekonomik hem de sosyal olarak çok olumsuz etkilediğini savunan Çinçin, Hatay'ın gerek insan gerekse yük taşımacılığında çok önemli bir filoya sahip olduğunu, fakat Cilvegözü Gümrük Kapısı'nın kapanmasıyla nakliye sektörünün çok büyük bir sekteye uğradığını söyledi.

Çinçin, Hatay tüccarı olarak Orta Doğu'da bir İsrail-Arap barışının yaşanmasını beklediklerini, bir an evvel de komşu ülke Suriye'de barış ve huzurun tesis edilmesini umduklarını kaydetti.

Ziyarette CHP il yönetiminin yanı sıra ATSO yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Muhabir: Abdulgafur Kılıç/ İsmihan Özgüven

Yayıncı: İsa Sansar - HATAY

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title