CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in Kahramanmaraş Ziyareti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in Kahramanmaraş Ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Uluslararası Belgelere Göre Türkiye, Dünyanın En Zengin 19. Ülkesidir" Dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in Kahramanmaraş Ziyareti
17.03.2007 23:46 | Son Güncelleme: 17.03.2007 23:46

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Uluslararası belgelere göre Türkiye, dünyanın en zengin 19. ülkesidir" dedi.

Öymen, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KMTSO) konuğu olarak geldiği Kahramanmaraş'ta KMTSO Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü. Daha sonra Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde "Dış Politika" konulu konferans veren Öymen, Türkiye'nin dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu belirtti. Uluslararası belgelere göre, Türkiye'nin dünyanın en zengin 19. ülkesi olduğunu belirten Öymen, "Avrupa içerisinde en zengin 6. ülkeyiz" dedi. Türkiye'nin fakir bir ülke olmadığını, ancak Türkiye'nin kişi başına düşen gelirde 99. sırada yer aldığını belirten Öymen, "Zengin bir devletin fakir çocuklarıyız. İnsan gelişimi endeksinde Türkiye 92. sırada bulunmaktadır. İşte bunun sebebini aramak lazım. Sıkıntı ise olağanüstü borçlanmaktan kaynaklanıyor. Biliyor musunuz bugün Türkiye'nin dünyanın en borçlu 5. ülkesi olduğunu. Aşırı borçlanma nedeniyle günde 90 milyon dolar borç ve faiz ödüyoruz. 2002 yılında Türkiye'nin borcu 219 milyar dolar. Bugün bu borç 395 milyar dolar. 4 yıl içerisinde 170 milyar dolar ilave borç alınmış. İşte nereden nereye geldik. Bu tablonun nedeni, Türkiye'nin kötü yönetilmesidir" diye konuştu.

Türkiye'nin Kuzey Irak, Kıbrıs ve Avrupa Birliği konusunda etkili politikalar yürütememesi nedeniyle büyük sıkıntı yaşanmakta olduğunu savunan Öymen, "Kuzey Irak'ta yaşanılan olaylar karşısında orayı işgal eden ABD'nin Türkiye sınırındaki güvenlik konusunda bir şey yapmamakta ve bir askeri harekata da izin vermek niyetinde olmadığını göstermektedir" dedi. Türkiye'nin Irak ile sınırının 1926 tarihli Ankara Anlaşması ile çizildiğini kaydeden Öymen, "O anlaşmaya diyor ki, 'Sınırın iki tarafından 75 kilometre derinlikte bir arazide eşkıya, terörist barındırılmayacak, bunların önlenmesi için her türlü tedbiri alacağız. İki ülke ayrıca böyle bir durumda ortak bilgi ve istihbarat verecek ve ortak sınır genişlemesi yapacak. Şimdi bu anlaşma yürürlükte. Ancak bunların hiç biri uygulanmamış. Şimdi sınırın Irak tarafında bir tane Irak askeri yok. Kim koruyacak sınırı? Uluslararası hukuka göre, eğer bir ülkeyi askeri işgal yapmışsanız, orada güvenliği koruma mecburiyetiniz var. Hatta ABD'nin uluslararası hukuka göre mecburiyeti var, bu sınırı koruması lazım. Talabani ve Barzani zaten bu terörist gruplara silah ve destek veriyor. Biz de bu tablo karşısında elimiz kolumuz bağlı seyrediyoruz. 'Müdahale edelim' diyoruz, ABD ise 'Hayır etmeyeceksiniz' diyor. Bu dostluğa, bu müttefikliğe sığar mı?" ifadelerini kullandı.

Hükümetin ABD'ye karşı ciddi tepki göstermesi gerektiğini belirten Öymen, şunları kaydetti:

"Biz gelecek hafta Amerika'ya gideceğiz. Amerikalılar'ın gözüne baka baka bu soruları soracağız. Bunları açıkça söyleyeceğiz. 'Nasıl böyle yaparsınız?' diyeceğiz. Çünkü teröristler orada faaliyet gösteriyor. İşte biz de Amerika'ya diyoruz ki, 'ya bizden yanasınız, yada teröristin yanındasınız, gri sahamız yoktur'. Bunu birisinin söylemesi lazım."

(ACB-HT-OK-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title