CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın'dan Gezi Tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın'dan Gezi Tepkisi

İZMİR (İHA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, bugün görülen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da yargılandığı Büyükşehir Belediyesi davası ve Gezi Parkı protestolarında yaşananları eleştirerek, "Aşkın ve devrimin"...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın'dan Gezi Tepkisi

İZMİR (İHA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, bugün görülen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da yargılandığı Büyükşehir Belediyesi davası ve Gezi Parkı protestolarında yaşananları eleştirerek, "Aşkın ve devrimin türküsünü yazan o çocuklar bize bugün önderlik ediyor" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 90'ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle İzmir'deki Tarihi Alsancak Havagazı Fabrikası'nda CHP İzmir İl Başkanlığı'nca yemek düzenlendi. Yemekte konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "Bu güzel kent İzmir, öğlen saatlerinden beri buradayım. Harika saatler diyesim geliyor ama bu güzel kente hiç yakışmayan manzaralara tanıklık ediyorum. Güne başkanımızın ve çalışma arkaşlarımızın yargılandığı davaya katılarak başladım. Bir tek suçları vardır; CHP'li olmak, çalmamak ve çırpmamak. Onlar bu suçu işlemeye devam edecekler" dedi.

Günaydın, güvenlik güçlerinin Gezi Parkı protestolarında yaşamını yitirenler ve en son geçtiğimiz gün Hatay'da yaşamını yitiren Ahmet Atakan ile ilgili protesto düzenleyen İzmirli protestoculara yönelik biber gazı kullanmasını da sert bir dille eleştirdi. Günaydın, Alsancak ve Basmane'deki göstericilere yönelik hala süren müdahaleye tepki göstererek, "Biz bu güzel geceye tanıklık ederken Alsancak ve Basmana'de çocuklarımızı yine gaz bombasına boğuyorlar. O iktidarı biz kuracağız, CHP'yi sokaklarda protesto etmek isteyenler özgürce yapacak. Polis herhangi bir saldırıyı önleme işlevi görecek. O çocukları hedef göstererek, başlarından vurarak öldürenlerin hesabı tek tek sorulacaktır. Bunun teminatı CHP'dir" diye konuştu.

Günaydın, "49 gencimiz AKP diktasına hayır dedikleri için, olaylardan 20 gün sonra alıp cezaevlerine tıkıp, önce örgüt üyesi olmaktan, şimdi de örgüte dayanak teşkil eden eylemlere katılmaktan yargılanıyorlar. O 49 çocuğumuz adına iliklerime kadar utandım, bu davaya tanıklık etmekten. Alanlarda, meydanlarda aşkın ve devrimin türküsünü yazan o çocuklar bize bugün önderlik ediyorlar. Ethem Sarısülük ve Abdullah Cömertler, onurumuzdur ve hesapları sorulacaktır. Unutmayınız bugün alanlarda özgürlüğünü, kardeşliğimizi, bağımsızlığımızı sana teslim etmeyeceğim, ey dinci dikta, çarpık kapitalizm diyenler kardeşlerimizdir. Alanlarda dimdik duran Cumhuriyet Halk Fırkası bunu tarihsel köklerinden almaktadır. Cumhuriyet Halk Fırkası kurulurken İstanbul'da İngiliz yatlarında alacakları ihalelerin hesabını yapanlar, Mustafa Kemal ve arkadaşları bağımsızlık yaparken, onların torunları dün olduğu gibi bugün de karşımızdalar" şeklinde konuştu.

Hükümetin politikalarını da eleştiren Günaydın, şöyle konuştu:

"11 yıldır bu memlekete çöreklenmiş AKP diktasını bu memleketten mutlaka defedeceğiz. Bunun için inancımız vardır. Karşımızda tüm organlarıyla bir dikta devleti var. Ki o Başbakan ki, yasama-yürütme ve yargının artık başıdır. O Başbakanın emrindeki polis devleti ve tüm unsurlarıyla, kaymakamı, tapu müdürü, valisi, genelkurmay başkanıyla hepsi bir olsunlar gelsinler, inancımızı kıramazlar. CHP koca bir çınardır, o çınar her gün yeni filizler vermeye devam edecektir. Namuslu, dürüst bir politikayı bu memlekete egemen kılarak hep beraber çalışacağız. Kişisel kariyere esir olanların partisi değildir. CHP büyük fotoğrafı görenlerin ve Ortadoğu'ya barışı, eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği getirmek isteyenlerin partisidir. Takvim yapraklarından kan damlayan bir ülkenin evlatlarıyız. Aramızdan ayrılan, öldürülen çok sevgili canlarımız, kardeşlerimiz oldu. Onları teker teker sayacak bir birikime sahibiz. Hepsi beraber bizim canımızdır. Faşizm 30 Mart 2014 tarihinde yenilecektir, bu coğrafyada da. Hepimizin ortak çabasıyla. Deniz Gezmişler onurumuzdur, Uğur Mumcular, Abdullah Cömertler onurumuzdur. Eşitlik ve özgürlük mücadelesinde kaybettiğimiz herkes onurumuzdur. Önümüzde bir başka görev var. Şiirlerimizi kirlettiklerini, kendi ağızlarına aldıklarını biliyoruz. Gelin kendi şiirlerimizi kendimiz söyleyelim; 'Güneşi zapt edeceğiz, güneşin zaptı yakın'."

Konuşmanın ardından Günaydın, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, CHP İzmir milletvekilleri, CHP'nin 90'ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle pasta kesti. Yemeğe partililer ve aday adayları yoğun ilgi gösterdi. - İZMİR