CHP Genel Başkan Yardımcısı Atıcı: 'Kimsenin Idam Edilmesi Doğru Değildir' - Haberler
Haberi Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Atıcı: "Kimsenin Idam Edilmesi Doğru Değildir"

AA - Haberler | Güncel

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, partisinin idama karşı olduğunu söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, partisinin idama karşı olduğunu söyledi.

Sandık güvenliği çalışması yapmak için Muş'a gelen Prof. Dr. Atıcı, CHP İl Başkanlığını ziyaret etti.

Burada bir süre partililerle görüşen Atıcı, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Seçim güvenliği çalışması yapmak için Muş'a geldiklerini hatırlatan Atıcı, şöyle konuştu:

" Türkiye'nin neresine gidersek gidelim, kiminle konuşursak konuşalım bize dedikleri tek bir şey var, 'Sandıklara, oylarımıza sahip çıkın.' Halk arasında böyle bir endişe var. Eğer ki halk arasında böyle bir endişe varsa, halk arasında devleti yönetenlere karşı vatandaşta bir güven azalması var demektir. Bu iyi bir şey değildir. Çünkü hükümetler, partiler geçicidir, dolayısıyla halkın devlete olan güveninin azalması endişe vericidir. Cumhuriyet Halk Partisi, bütün oylara, sadece 'hayır' oylarına değil 'evet' oylarına da sahip çıkmayı bir namus borcu olarak bilmiştir. Son güne kadar bizler bu referandumda neden 'hayır' dediğimizi anlatacağız."

FETÖ'yle en üste düzeyde mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Atıcı, eline silah alan ve silah alanları destekleyen herkesin cezasını çekmesi gerektiğini belirtti.

15 Temmuz'da darbe girişimi olduğunu ve girişimin başarısız şekilde sonuçlandığını anlatan Atıcı, şunları dile getirdi:

"Bu mücadele sırasında hemen herkesi aldılar. Ancak kendi makaslarıyla kestikleri okullara bankalara giden insanları da içeri attılar. O sendikalara üye olanları da içeri attılar. Teröristleri içeri almayın demiyoruz, teröristlerle mücadele etmeyin demiyoruz. O bankaya hangi amaçla para yatırılmışsa al. Ama adam parasını yatırmışsa günahtır. Çocuğunu okula göndermiş. Vay çocuğunu niye yurda göndermiş. İhraç et, açığa al. Böylece 1 milyondan fazla insan mağdurdur. FETÖ'nün siyasi ayağı nerede. ByLock kullanan siyasetçi nerede. Bir tane milletvekili yok mu? Buna kim inanır. Kuyruğa girip fotoğraf çektiren, sanki kutsal mekana gidiyormuş gibi giden insanlar yargılanmadılar. Bunların gücü garibana yetti."

Bir gazetecinin idam cezasıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Atıcı, CHP'nin idama karşı olduğunu dile getirerek, "Allah'ın verdiği canı Allah alır. Siyasi idamlardan bu ülke çok çekmiştir. Kimsenin idam edilmesi doğru değildir. Bu ülke başbakanı da bakanı da asmıştır. Bir süre sonra dönüp ağlamıştır. Başbakan adına üniversite ve havaalanları yapmıştır. Sorunları hukuki yollarla çözeceğiz. Bunu önleyici işler yapacağız. İdamın geri dönüşü yoktur." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Atıcı: Kimsenin Idam Edilmesi Doğru Değildir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Atıcı: Kimsenin Idam Edilmesi Doğru Değildir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Atıcı: Kimsenin Idam Edilmesi Doğru Değildir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Atıcı:
AA - Son Dakika Haberleri