CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya'dan İlginç Benzetme

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya'dan İlginç Benzetme

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya'dan İlginç Benzetme
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapacağı miting çalışmalarını yerinde görmek için Zonguldak'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "firavunlar gibi AK Partililerin de sihirbazları olduğunu" ifade ederek, "Halkı kandırıyorlar"...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapacağı miting çalışmalarını yerinde görmek için Zonguldak'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "firavunlar gibi AK Partililerin de sihirbazları olduğunu" ifade ederek, "Halkı kandırıyorlar ama güneş balçıkla sıvanmaz" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 16 Haziran Cumartesi günü saat 14.00'te gerçekleştireceği 'Emek ve Özgürlük Mitingi' öncesinde Zonguldak'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, basın mensupları ile buluştuğu toplantıda iktidarı eleştirdi. İktidarı eski mısır hükümdarları olan firavunlara benzeterek AK Parti'nin sözüne değil, imzasına bile güven olmayacağını söyleyen Akkaya, "Bunlar firavunun sihirbazları. Biliyorsunuz, Mısır'da firavun ilah olarak lanse edilirdi. Firavunun sihirbazları da vardı. Sihirbazlar, şapkadan tavşan, yılan çıkarıyorlar. Halk kandırılıyor. Sihirbazlar, gücü firavundan aldığını söylüyor. Halk tarafından firavun ilah olarak görülüyordu. AK Parti'nin de sihirbazları var. Halkı kandırıyorlar ama güneş balçıkla sıvanmaz. Sonuçta her şey tüm çıplaklığı, gerçekliği ile ortaya çıkacak. Meclis açıldığında bizim yemin etmeme boykotumuz vardı. O süreçte AK Parti ile protokolümüz vardı. AK Parti, ne yazık ki o protokolün, o imzanın arkasında durmadı. Ak Parti'nin bırakın sözüne, imzasına bile güven olamayacağı ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

"ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILSIN"

Bir gazetecinin sorusu üzerine özel yetkili mahkemeler konusunu da değerlendiren Akkaya, bu mahkemelerin kaldırılmasına yönelik çalışmalara destek verebileceklerini ifade ederek, "Özel yetkili mahkemelerin DGM'den farkı olmadığını biliyoruz. Adı ne olursa olsun, değişen bir şey yok. Özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılmasını söylüyoruz. Esas olan bu mahkemelerin kaldırılması, erkler ayrılığının olmasıdır. Esas demokrasiyi ayakta tutan, o anlayışın olmasıdır. Bununla ilgili bizim yasa tekliflerimiz var. Biz özel yetkili mahkemelerin şurası, şöyle olsun, burası böyle olsun, çalışmalarına katılmayız. Özel mahkemelerin tamamen ortadan kaldırılması ile ilgili yapılacak her türlü çalışmaya destek veririz" diye konuştu.

Özel mahkemelerle ilgili soru üzerine CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk de iktidarın konjonktüre göre davranış sergilediğini ileri sürdü. AK Parti iktidarının özel yetkili mahkemeler konusunda samimi olmadığını vurgulayan Köktürk, "AK Parti gece yatarken başka bir şey, sabah kalktığında başka bir şey düşünüyor. Geçtiğimiz hafta 3. yargı paketi Adalet Komisyonu'na geldi. Yaklaşık 1 aydır Adalet Komisyonu'nda da, alt komisyonda da, normal komisyonda da çalışmalar devam ediyor. CHP'nin bunu da içeren 8 maddelik bir teklifi var. Hem tutuklu milletvekilleri hem de özel mahkemelerin kaldırılmasına yönelik bu teklif, Adalet Komisyonu'nda gündeme getirildi. Bunlar Ak Partili milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Reddedildikten iki gün sonra Başbakanın açıklamaları geldi. Ak Parti, günü birlik davranıyor. Hukuk devleti ilkelerine, gereklerine uygun bir yöntem ya da hukuk devletinin amaçlarını benimsemiyor konjonktüre göre, her gün değişen söylemlerle ülke gündemine çıkıyor. Eğer samimi olsaydı bir hafta önceki teklifimizi ciddi bir şekilde değerlendirip desteklemesi gerekirdi" diye konuştu.

Alaborina Restoran'da düzenlenen basın toplantısına; CHP Genel Başkan Yardımcısı AKkaya ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk'ün yanı sıra CHP Bartın Milletvekili Ali Rıza Yalçınkaya, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP 23 Dönem Milletvekili Çetin Soysal, CHP Zonguldak İl ve ilçe yöneticileri ile belediye meclis üyeleri katıldı. - ZONGULDAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya'dan İlginç Benzetme
CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya'dan İlginç Benzetme

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title